وقایع ۱۱ آوریل ۲۰۱۸

سازمان جهانی بهداشت ( او ام اس ) خواسته تا بدون قید و شرط به قربانیان حادثه ی بمباران شیمیایی غوطه ، که مورد ادعای کلاه سفیدها بوده و در آن بیش از پانصد تن از غیر نظامیان مجروح شده اند ، دسترسی داشته باشد .

آژانس اروپایی امنیت هوایی ( ای آ اس آ ) به شرکت های هواپیمایی اروپایی حاضر در سوریه اعلام کرده که طی ۷۲ ساعت آینده احتمال شلیک موشک از ناوگان های دریایی به سمت سوریه وجود دارد . بسیاری ازاین شرکت های هواپیمایی مسیر خود را تغییر داده
و به سوی اسرائیل ، لبنان و قبرس پرواز نمودند .

پرزیدنت دونالد ترامپ در پیام توئیتری خود اعلام کرد : ٬٬ روسیه قسم خورده که تمام موشک هایی که به سوی سوریه پرتاب شوند ، نابود خواهد کرد . روسیه باید آماده باشد ، چون موشک های زیبا ، جدید و هوشمندی در راه اند ! شما نباید هم پیمان جانوری باشید که با گاز ملت خود را می کشد و از این کار لذت می برد . ٬٬

یکی از چهار هواپیمای ناوگان ٬٬ روز حشر ٬٬ به پرواز در آمدند . این هواپیماها به جهت نقل مکان پرزیدنت و بخشی از حکومت نظامی تدارک دیده شده اند ، هم چنین می توانند در صورت وقوع جنگ اتمی آنها را نقل مکان دهند .

در حالی که سازمان منع سلاح های شیمیایی ( او آی ای سی ) اعلام کرده که بلافاصله ناظرانی به غوطه ی شرقی خواهد فرستاد ، سخن گوی وزارت امور خارجه ی روسیه ، ماریا زاخارووآ ، از اینکه کشورهای غربی می خواهند هر گونه مدرک مربوط به دست کاری های خود را با پرتاب موشک به سوی سوریه نابود سازند ، مورد تمسخر قرار داد .

ارتش عرب سوریه تمامی فرودگاه ها و پایگاه های اصلی نظامی کشور را ترک می کند .

ارتش روسیه اعلام کرده که وضعیت در شهر دوما به حالت عادی باز گشته . و آخرین افراد عناصر جهادی در حال ترک منطقه می باشند و مطابق با توافق ، به شهر ادلیب برده خواهند شد . یک واحد پلیس نظامی روسیه نیز در منطقه حضور خواهد داشت تا امنیت شهروندان غیر نظامی را تضمین نماید .

پرزیدنت پوتین طی مصاحبه ی تلویزیونی اعلام کرد : وضعیت در دنیا روز به روز بحرانی ترمی شود . اما ، ما امیدواریم تا منطق و درایت بتواند حاکم شود و روابط بین المللی مسیر سازنده ای را پیش بگیرند ، سیستم های جهانی با ثبات تر و قابل پیش بینی گردند . ٬٬

نخست وزیر بریتانیا ترزا می ، اطمینان خاطر داد که رژیم بشار اسد مسئول حمله ی شیمیایی غوطه بوده است .

اکبر ولایتی وزیر سابق امور خارجه و مشاور رهبر انقلاب اسلامی ایران ، طی سفر خود به دمشق ، اعلام کرد که در برابر تهاجمات کشورهای بیگانه ، کشور ایران در کنار کشور سوریه خواهد ایستاد .

سازمان منع سلاح های شیمیایی روز دوشنبه جلسه ای خواهد داشت که طی آن حمله ی مورد ادعای کلاه سفیدها به ا غوطه ، را بررسی خواهد کرد .

پرزیدنت ولادیمیر پوتین در مکالمه ی تلفنی با بنیامین ناتانیاهو از او خواست تا از ایجاد
هر گونه درگیری در منطقه که باعث ایجاد هرج و مرج خواهد شد ، جلو گیری نماید .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian