حوادث روز ۱۲ ماه آوریل ۲۰۱۸

به گفته ی دیلی تلگراف ، ترزا می دستور داده تا چند زیر دریایی در حوالی سواحل سوریه پهلو بگیرند . به گفته ی تایم ،پایگاه بریتانیایی آکروتیری ( قبرس ) آماده ی حمله می باشد .

آنتونیو گوترس ،نماینده ی سازمان ملل ، به پنج عضو دائمی شورای امنیت در تماس تلفنی درخواست کرد تا از ٬٬ بروز هر گونه وضعیت غیر قابل کنترلی جلو گیری نماید ٬٬ و به آنها یاد آوری نمود که ٬٬ خواسته ی ما در نهایت خاتمه دادن به رنج فوق العاده زیاد مردم سوریه می باشد ٬٬ .

ارتش عرب سوریه اعلام کرد که ارتباط میان ارتش ایالات متحده و روسیه برای جلوگیر ی از بروز هر گونه حادثه ی ناگواری ، هم اکنون بر قرار می باشد .

بشار اسد در حالی که از پذیرای اکبر ولایتی ، مشاور رهبر جمهوری اسلامی ایران در سوریه بود هشدار داد که در برابر دخالت های کشورهای غربی در منطقه که باعث ایجاد هرج و مرج خواهد شد ، به طور قاطع جلو گیری خواهد کرد .

رجب طیب اردوغان ، درگذارشی تلویزیونی ، اعلام کرد : ٬٬ مابه طور تمام و کمال با کشورهایی که بخواهند با نیروی نظامی خود سوریه ی را آماج حملات خود قرار دهند مبارزه خواهیم کرد . ٬٬

گنادی گاتیلو ، سفیر روسیه در سازمان ملل در ژنو ، اعلام کرد ، سازمان بهداشت جهانی نباید هر گونه ادعای کلاه سفید ها در ارتباط با حمله ی شیمیایی غوطه را بپذیرد .

پرزیدنت ایالات متحده ، دونالد ترامپ ، در توئیت خود نوشت : ٬٬ من هرگز نگفتم که کی حمله به سوریه اتفاق خواهد افتاد .این موضوع می تواند خیلی زود و یا منتفی باشد ! در هر حال ، ایالات متحده با دولت من توانسته به طور تحسین آمیزی منطقه را از وجود عناصر جهادی پاک نماید . چه کسی از ما تشکر کرده ؟ ٬٬ ( ناوگان دریایی نورفالک تا یک ماه دیگر در دریای مدیترانه پهلو نخواهد گرفت ).٬٬

پرزیدنت فرانسه ، امانوئل ماکرون نیز در شبکه ی تی ال یک اعلام کرد ٬٬ دلایل کافی ٬٬ در ارتباط با حمله ی شیمیایی غوطه وجود دارد .

صدراعظم آلمان ، آنگلا مرکل نیز گفت که کشورش در هیچ گونه عملیات نظامی علیه سوریه مشارکت نخواهد داشت ، هر چند از آن حمایت می کند . و در ادامه اضافه کرد : ٬٬ما هم اکنون باید بپذیریم که کلیه ی سلاح های شیمیایی سوریه منهدم نشده اند ٬٬

ماریا زاخارووآ ، سخن گوی وزارت امور خارجه ی روسیه اعلام کرد : ٬٬ هیچ کس به کشورهای غربی این اجازه را نداده که خود را به صورت ژاندارم های جهانی معرفی کنند ،تا عملیات آنها به صورت تحقیق ، داد رسی ، قضاوت و جلادی باشد ٬٬ .

پرزیدنت کمیسیون دفاعی دوما ، ولادیمیر شامانوو ، اعلام کرد که کشتی های روسی همانطور که پیش بینی شده بود ، از بندر طارطوس سوریه در صورت وقوع حمله ، خارج می شوند .

امانوئل ماکرون ، آنگلا مرکل طی مصاحبه ی تلفنی اظهار تاسف کردند که تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل در حال حاضر مسدود شده و هیچ یک از آنها به مرحله ی عمل نرسیده است ٬٬.

ژنرال جیمز متیس ، وزیر دفاع ایالات متحده در کنگره اعلام نمود که هیچ سندی دال بر وجود حمله ی شیمیایی به غوطه وجود ندارد .

بشار جعفری ، نماینده ی سوریه در سازمان ملل نیز اعلام نمود که گروه های ناظرین ( آو آی آی سی) در تاریخ ۱۲ و ۱۳ آوریل در سوریه حضور خواهند یافت . و این سازمان اعلام کرد که آنها عملیات خود را از روز شنبه آغاز می کنند .

کشور سوئد نیز در جلسه ی محرمانه ی سازمان امنیت ، درخواست کرد که پیمانی بسته شود تا مامورین خلع سلاح بتوانند به سوریه عازم شوند ٬٬ و برای همیشه از به کار گیری سلاح های شیمیایی جلو گیری نمایند ٬٬ .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian