Sieć Voltaire

Ku sojuszowi chrześcijan przeciwko wojnie w Syrii

+

Z inicjatywy patriarchy moskiewskiego Cyryla I (prawosławny) i we współpracy z papieżem Franciszkiem I (katolik), zawiązał się sojusz Bartłomieja I, prawosławnego patriarchy Konstantynopola, Teofila III, prawosławnego patriarchy Jerozolimy, Teodora II, prawosławnego patriarchy Aleksandrii, Jana X, prawosławnego patriarchy Antiochii (z siedzibą w Damaszku) oraz Tawadrosa II (Teodora II), koptyjskiego papieża Aleksandrii i patriarchy Stolicy św. Marka (z siedzibą w Kairze) – sprzeciwiających się wojnie przeciwko Syrii.

„Odbyłem dzisiaj rozmowę z Papieżem Franciszkiem i ze wszystkimi prawosławnymi Patriarchami Bliskiego Wschodu” – powiedział patriarcha Cyryl na spotkaniu z przedstawicielami mediów w dniu 14 kwietnia. – „Podjęliśmy tę inicjatywę, zdając sobie sprawę, że chrześcijanie nie mogą trzymać się z dala od tego wszystkiego, co dzisiaj dzieje się w Syrii. Syria i Bliski Wschód, to miejsce, gdzie powstało chrześcijaństwo, a te straszne konflikty, które dzisiaj nękają syryjską ziemię – nie mogą nie tworzyć zagrożenia, w tym także zagrożenia dla obecności chrześcijan. Ponadto, jest zupełnie oczywiste, że cierpią ludzie. A przesłanie Kościoła dla świata jest zawsze związane z orędowaniem pokoju i sprawiedliwości między ludźmi. Zatem, nie można milczeć, gdy dzieje się to, co dziś dzieje się w Syrii” – podkreślił patriarcha Cyryl [1].

W rezultacie, na stronie internetowej Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych RKP został we wtorek opublikowany tekst pokojowego apelu [2], uzgodniony 14 kwietnia podczas rozmowy papieża Franciszka i patriarchy Cyryla. Ów wspólny apel został poparty przez wymienionych na wstępie patriarchów.

Inicjatywa ta jest wynikiem Wspólnej Deklaracji Patriarchów [3]: Jana X, prawosławnego patriarchy Antiochii (Kościół Grecko-Prawosławny), Ignacego Efrema II, jakobickiego patriarchy Antiochii (Syryjski Kościół Ortodoksyjny) i Józefa I Absi, melchickiego patriarchy Antiochii, Aleksandrii i Jerozolimy (Grecki Melchicki Kościół Katolicki), dotyczącej niedawnego bombardowania Syrii, a wydanej w Damaszku, stolicy Syrii, 14 kwietnia 2018 roku.

Zob. także:

Syria: chrześcijanie nie wierzą Zachodowi, bronią Asada” [Wypowiedź biskupa Georgesa Abou Khazena OFM, wikariusza apostolskiego dla katolików obrządku łacińskiego w Aleppo], Krzysztof Bronk, Vatican News, 18 kwietnia 2018.

Tłumaczenie
Grzegorz Grabowski
Polski blog

[1] „Святейший Патриарх Кирилл обсудил по телефону с Папой Римским Франциском и Предстоятелями Поместных Православных Церквей ситуацию в Сирии” („Patriarcha Cyryl omówił telefonicznie sytuację w Syrii z Papieżem Franciszkiem i Przedstawicielami Lokalnych Kościołów Prawosławnych”), Rosyjski Kościół Prawosławny. Wydział Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych, 14 kwietnia 2018.

[2] Poniżej tekst pokojowego apelu, uzgodnionego 14.04.2018 r. w czasie rozmowy telefonicznej papieża Franciszka i patriarchy Cyryla, i popartego również przez patriarchów Bliskiego Wschodu:

„Wspólne oświadczenie
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi (Mt 5, 9).
W momencie dzisiejszego nasilającego się napięcia międzynarodowego, my, powodowani poczuciem odpowiedzialności za miliony chrześcijan powierzonych przez Boga naszej duchowej opiece, a także odpowiedzialności za dobro całej rodziny ludzkiej, połączonej wspólnym losem, występujemy ze wspólnym oświadczeniem.
Działania wojenne, przedłużające się na Bliskim Wschodzie, które spowodowały w ostatnich latach ogromne cierpienia, zabrały życie wielu tysięcom ludzi i zmusiły miliony innych do ucieczki, zagrażają nam teraz przekształceniem się w konflikt globalny.
Nasz świat zbliżył się do niebezpiecznej granicy: do rzeczywistego upadku kontaktów międzynarodowych i współpracy między narodami, podejmowanych dla dobra całej rodziny ludzkiej.
Oczywistym jest, że okropności wojen światowych ubiegłego wieku nie wytrzymują żadnego porównania z możliwymi katastrofalnymi skutkami wojny światowej dzisiaj.
W obliczu tej strasznej groźby zwracamy się do wszystkich przywódców światowych z apelem, by uświadomili sobie swoją odpowiedzialność przed swoimi narodami, przed całą ludzkością i przed Bogiem.
Zwracamy się również do państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, a zwłaszcza do państw-członków Rady Bezpieczeństwa z apelem, by przypomniały sobie o swoim obowiązku wobec rodziny narodów, i w imię Boga wzywamy je do przezwyciężenia podziałów i wspólnej pracy dla pokoju na całym świecie.
Wspólnie apelujemy do przywódców politycznych, by nie dopuścili do dalszej eskalacji napięcia, uniknęli konfrontacji i weszli na drogę dialogu.”

Tłumaczenie – Grzegorz Grabowski. Tekst oryginalny: „Миротворческая инициатива христианских лидеров в связи с ситуацией на Ближнем Востоке” („Inicjatywa pokojowa przywódców chrześcijańskich w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie”), Rosyjski Kościół Prawosławny. Wydział Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych, 17 kwietnia 2018.

[3] „Wspólna Deklaracja Patriarchów Antiochii i całego Wschodu z Kościołów: grecko-prawosławnego, syryjskiego ortodoksyjnego i grecko-melchicko-katolickiego”, Tłumaczenie Łukasz Kobeszko, Myśl Polska, Sieć Voltaire, 18 kwietnia 2018.

Ten artykuł jest objęty licencją Creative Commons.

Artykuły Réseau Voltaire możesz dowolnie powielać pod warunkiem, że podasz źródło, nie zmienisz artykułu i nie wykorzystasz ich do celów komercyjnych (licencja CC BY-NC-ND).

Pomoc dla sieci

Korzystasz ze strony z artykułami o wysokiej jakości, które pomagają Tobie w polepszeniu zrozumienia świata. Potrzebujemy Twojej pomocy, aby móc kontynuować naszą pracę.
Pomóż nam darowizną.

Jak wziąść udział w sieci Voltaire ?

Wszyscy współpracownicy Réseau Voltaire są wolontariuszami.
- Tłumacze na poziomie zawodowym : możesz dla nas tłumaczyć.