Likud ve İsrail Beytenu, Knesset’e İsrail’in tercihe göre Türk, Suriye ya da Irak topraklarında bir Kürt devletinin kurulmasını desteklemeyi taahhüt etmesini hedefleyen bir yasa tasarısı sundu.

İsrail, Soğuk Savaş boyunca Iraklı Kürtlerle ittifak yapmış ve Mustafa Barzani’yi MOSSAD subayı seviyesine terfi ettirmişti. Buna karşın Suriye’ye sığınmış olan Türkiyeli Kürtlerle savaşmış ve Abdullah Öcalan’ın kaçırılması sürecine katılmışlardı.

İsrail 2017 yılında Irak Kürdistanı’ndaki bağımsızlık referandumunu tanıyan tek devlet olmuştu. Binyamin Netanyahu, buraya 200 000 İsrailliyi nakletmeyi ve İran ve Suriye’ye yönlendirilmiş füze bataryaları yerleştirmeyi taahhüt etti.

Kürtler yakın zamanda yerleşik hayata geçmiş olan göçebe bir hayattır. Kürdistan’ın kuruluşu ancak çoğunluk olarak yaşadıkları bir toprak üzerinde meşru olabilir. Bağımsız bir Kürdistan’ı kurmak için burada yaşayan Kürt olmayan halkları sürmek, Filistin’deki Arap halkını yerinden etme pahasına İsrail’in kuruluşundakine benzer bir çatışma halinin doğmasına neden olabilir.

Çeviri
Osman Soysal