Voltaire İletişim Ağı

US PaCom, US IndoPaCom’a dönüştürülüyor

+

30 Mayıs 2018’de Pearl Harbour’da düzenlenen bir tören sırasında ABD Savunma Bakanı James Mattis, US PaCom’un (Pasifik Komutanlığı) US IndoPaCom halini alacağını duyurdu.

General bu değişikliğin gerekçesini açıklamazken, komutanlığın görev alanının aynı zamanda hem Pasifik, hem de Hint Okyanusunu içerdiğinin altını çizdi.

CoCom’un (Birleşik Muharip Komutanlık) eski Komutanı Amiral Harry Harris, « büyük güçler arasındaki rekabet devrinin geri geldiğinin » altını çizdi. « Hint-Pasifik bölgesinde, biri liberal, diğeri baskıcı olmak üzere iki vizyon arasında bir jeo-politik yarış başlamıştır ».

Pentagon’un aynı zamanda Çin’in « yeni ipek yollarını » (Belt & Road Initiative ) ve Hindistan’ı engellemeyi hedefleyen « İnci kolye » stratejisine göndermede bulunduğu anlaşılıyor.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.