Avusturya İçişleri Bakanı, Şubat 2015’te onaylanan İslam Yasası kapsamında 7 caminin kapatılması ve 40 imamın (ülkede mevcut olan 260 imam içerisindeki) sınır dışı edilmesi kararını verdi.

Bazı imamlar, kanun tarafından öngörülen etkinliklerinin kültürel sınırlarına aykırı bir biçimde çocuklara asker üniforması giydirerek törenler düzenlemekle suçlanmaktadır.

Bu imamlar Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) paramiliter kolu olan « Bozkurtlar » üyesidir. « Bozkurtlar », NATO’ya bağlı Türk üstünlükçüsü laik bir örgüttür.

1981 yılında bu örgütün 2 numaralı ismi Mehmet Ali Ağca Kardinal Casaroli’nin Ostpolitik’ine son vermekle suçladığı Papa II. Jean Paul’u öldürme girişiminde bulunmuştu. « Bozkurtlar » bir darbe girişimi sonrasında yargılanmış ve yasaklanmıştı. Aralarında Taksim Meydanı katliamı (1977) ve Maraş Katliamı’nın (1978) da bulunduğu 694 cinayetle suçlanmışlardır. Daha sonra yeniden biçimlendirilmişlerdir.

Suriye savaşı süresince « Bozkurtlar », başlıca Türkmen milislerini bir araya getiren Sultan Abdülhamit Tugayını oluşturmuşlardır. Türk gizli servislerinin desteğiyle Bayır-Bucak’taki askeri üstte eğitim alma imkanı bulmuşlardır. Kasım 2015’ta, liderlerinden biri olan çifte vatandaşlığa sahip Alparslan Çelik bir Rus askeri pilotunu katlettirmiştir.

Bozkurtların Avrupa’daki karargahı Frankfurt’ta (Almanya) bulunmaktadır.

Türk hükümetine göre sınır dışı edilen 60 imam hakkında karar, Avusturya’nın Müslümanlara karşı nefretini ortaya koymaktadır. Bu imamların tamamının maaşı Türkiye tarafından ödenmektedir.

Çeviri
Osman Soysal