İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu Ürdün’e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Netanyahu’ya MOSSAD Başkanı Yossi Cohen de eşlik etti. Heyet Kral II. Abdullah tarafından kabul edildi.

Edindiğimiz bilgilere göre, görüşmeler Suriye’nin Güneyine İran yanlısı güçlerin konuşlandırılması –Jared Kushner ve Jason Greenblatt’tan oluşan ABD heyetinin gelişinden önce– ve ABD’nin barış planı konusunda gerçekleştirildi.

 İsrail ve Ürdün, Suriye Arap Ordusu’nun ülkenin Güneyinde müttefikleriyle birlikte saldırıya hazırlanması kaygıyla izlemektedir. Her iki ülke de Suriye topraklarında İran birliklerinin olmadığını ama sadece askeri danışmanların bulunduğunu kabul ettiler. Öte yandan Hizbullah ve İran yanlısı Afgan ve Iraklı Şii milislerin bölgeye yerleşmesinden çekiniyorlar.

 İsrail ve Ürdün, ABD’nin barış planına karşı blok oluşturmak için bakış açılarını birbirine yakınlaştırma çabası içerisindedirler. Filistin devletinin Batı Şeria’ya genişletilmiş Ürdün olacağı « iki devletli çözüm » ilkesi konusunda anlaştıkları belirtiliyor. Bu yaklaşım içerisinde iki liderin Ürdün ve Batı Şeria arasında ulaşım ve ticaretin kolaylaştırılması imkanlarını araştırdıkları söyleniyor. Ürdün’ün Yahudi, Hıristiyan ve Müslüman kutsal yerler üzerindeki egemenliği sorunu konusunda da anlaşıldığı kaydediliyor.

Çeviri
Osman Soysal