Fransız basını Libya Arap Cemahiriyesinin Nicolas Sarkozy’nin 2007’deki Cumhurbaşkanlığı seçimi kampanyasını desteklemesinin gerekçelerini yeni keşfediyor: Sarkozy, Libya gizli servislerinin şefi Abdullah Senusi’ye (Muammer Kaddafi’nin üvey kardeşi) verilen ömür boyu hapis cezasını Fransız Adaleti nezdinde iptal ettirme taahhüdünde bulunmuştu.

Senusi, 1989’da Çad Savaşı sırasında 171 kişinin ölümüyle sonuçlanan UTA şirketine ait bir DC10 uçağına karşı saldırı düzenlemişti. Gerçekleri kabul ediyor ama kendini devletler arasında bir savaş suçunun sorumlusu olarak görmüyordu.

21 Haziran’da Mediapart’ta yayınlanan Karl Laske ve Fabrice Arfi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, Libya belgesinin ortaya koyduğu gibi, bu mahkumiyetin iptali 2005 yılından beri Thierry Herzog (Nicolas Sarkozy’nin avukatı) ve Francis Szpiner (saldırı kurbanlarının avukatı) tarafından öngörülüyordu.

İki avukatın suçlanması dışında, bu olayda yeni olan hiçbir şey yok. Thierry Meyssan zaten geçen yıl Voltaire İletişim Ağı’nda okuyuculara ücretsiz olarak sunulan Gözlerimizin önünde – 11 Eylül’den Donald Trump’a kitabının 26 ve 27nci sayfalarında gerçekleri ortaya koymuştu. Eğer gazeteler kitabı okumadılarsa, Voltaire İletişim Ağı bu tanıklığın soruşturma dosyasında yer aldığını söyleyebilir. Bu « atlatma haberin » bugün yönlendirilme şeklinin gerçekte dosyanın bir başka bölümünü saklamaya yönelik olması olasıdır.

Çeviri
Osman Soysal