Voltaire İletişim Ağı

Trump ve NATO

+

Charlevoix’daki G7 zirvesi sırasında Başkan Donald Trump’ın NATO ile ilgili olarak en az Kuzey Amerike Serbest Ticaret Anlaşması kadar kötü olduğunu ve ABD için çok fazla masraflı olduğunu açıkladığı belirtiliyor [1].

Donald Trump seçim kampanyası sırasında NATO’yu « modası geçmiş » olarak nitelemişti. Son haftalarda Trump yönetimi, muhtemelen İran ile varılan JCPoA mutabakatı lehine girişimleri nedeniyle örgütün eski genel sekreteri Javier Solana’ye özel vize vermeyi reddetmişti. Başkan aynı şekilde İttifaka üye ona yakın devlete mektup yazarak, ABD’nin mali yükümlülüklerini yerine getirmeyen müttefiklere verdiği askeri desteği haklı göstermenin artık imkansız hale geldiğini bildirdi. Son olarak Donald Trump ve Vladimir Putin’in 16 Temmuz’da bir araya gelerek İttifakın Rusya sınırında gerçekleştirdiği tatbikatların sonlandırılması konusunu görüşmeleri bekleniyor.

11 ila 12 Temmuz tarihleri arasında Brüksel’de bir NATO zirvesi toplanacak.

Çeviri
Osman Soysal

[1] “Scoop: Trump’s private NATO trashing rattles allies”, Jonathan Swan, Axios, June 28, 2018.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.