Voltaire İletişim Ağı

Hürmüz Boğazında artan gerilim

+

İran Cumhurbaşkanı Şeyh Hasan Ruhani, 3 Temmuz 2018’de ABD yaptırımlarının uygulanması durumunda Hürmüz Boğazının kapatılması olasılığından söz etti. Boğazı ya herkes kullanır, ya da hiç kimse, dedi.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Muhammet Ali Caferi 5 Temmuz’da Hürmüz Boğazı’nı kapatmaya hazır olduklarını açıkladı.

Demir-çelik, para, borçlanma ve otomobil ürünlerine yönelik ABD yaptırımları 7 Ağustos’ta yürürlüğe girecek iken, bankacılık ve petrol sektörüne ilişkin olan 5 Kasım’dan itibaren uygulanacak.

Boğazın kapatılması olasılığı İran tarafından daha önce 2012’de de dile getirilmişti. Bugünkü tehditler, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Avrupalılar ile yürüttüğü müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanması sonrasında gelişti.

Dünya hidrokarbür ihracatının üçte biri Hürmüz Boğazı üzerinden gerçekleştiriliyor.

George Bush Jr.’ün görev süresi boyunca Pentagon Körfezde sürekli olarak iki uçak gemisi bulunduruyordu. Halen bölgede uçak gemisi bulunmuyor. Bahreyn’de konuşlu 5nci Filo, ABD’nin körfezdeki hidrokarbürlere bir Ulusal Güvenlik sorunu olarak kabul edildiği « Carter Doktrini » uyarında körfezde serbest dolaşımı güvence altına almakla görevli.

CentralCommand’ın sözcüsü Reuters’e Pentagon’un konuyla ilgili önlem aldığını teyit etti.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.