ولترشبکه

تنش در تنگه ی هرمز

+

در سوم ماه ژوئیه ۲۰۱۸ ، پرزیدنت شیخ حسن روحانی ، موضوع بستن تنگه ی هرمز را به شرط برقراری تحریم ها از سوی ایالات متحده را ، مطرح نمود . او تاکید کرد که تنگه ی هرمز یا برای استفاده ی همه است ، یا هیچ کس .

فرمانده ی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی محمد علی جعفری نیز در ۵ ماه ژوئیه اعلام کرد که آماده ی بستن تنگه ی هرمز می باشد.

تحریمات ایالات متحده در رابطه با فلزات ، مسکوکات ،بدهی ، و ماشین آلات ، از هفتم ماه آگوست وارد مرحله ی عملی می شود . و تحریمات بانکی و نفتی نیز از پنجم ماه نوامبر .

احتمال بستن تنگه ی هرمز ، از سال ۲۰۱۲ ، از سوی ایران مطرح شده بود . تهدیدات کنونی به دنبال شکست در مذاکرات پرزیدنت روحانی با اروپا می باشد .

یک سوم مواد هیدروکربن جهان ، به صورت ترانزیت از تنگه ی هرمز می گذرد.

به هنگام ریاست جمهوری جرج بوش پسر ، پنتاگون دو کشتی هواپیما بر به صورت دائم در خلیج فارس مستقر کرده بود. اما آنها از آنجا بیرون برده شدند . نیروی دریایی پنجم که در بحرین مستقر می باشد ، ضامن رفت و آمد آزاد در خلیج می باشد که مطابق با عملی سازی دکترین کارتر بوده که می گوید : دست یابی به هیدروکربن خلیج فارس توسط ایالات متحده ، از موارد امنیت ملی این کشور می باشد .

سخنگوی فرماندهی مرکزی به خبرگذاری رویترز اعلام کرد که پنتاگون در حال آماده باش قرار می باشد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.