ولترشبکه

نبرد درعا نماد چه چیزی است ؟

تی یری میسان ، از ابتدا ، روایت درگیری های سوریه را که توسط مطبوعات غربی و خلیج فارس از ۷ سال پیش ارائه شده بود ، هرگز نپذیرفت . از این رو بازنگری این حوادث را بر پایه ی عناصر شناخته شده قرار می دهد . مانند تمام علوم ، علوم سیاسی نیز برای نزدیک شدن و دریافت حقیقت ، تمامی نتیجه گیری های گذشته را بررسی می کند و دیدگاه های نوینی را بر استدلال خود می افزاید.

| دمشق (سوریه)
+
JPEG - 38.8 kb

غربی ها نبرد درعا را به صورت نماد شکست مبارزه ای می دانند که از آن حمایت می کردند . این موضوع کاملاََ صحت دارد ، اما نه به صورتی که غربی ها عنوان می کنند . پس باید به حوادثی که سبب بروز مخاصمات گردید باز گردیم .

از چهارم ماه فوریه ی سال ۲۰۱۱ ، حساب مشکوکی در فیس بوک با نام ٬٬ انقلاب سوریه ۲۰۱۱ ) ( و در متن انگلیسی با همین عنوان ) گشوده شد . خواسته ی آنها تظاهراتی بود که هر جمعه علیه جمهوری عرب سوریه ، می بایستی برپا شود . آنها با به کار گیری از نمادهای اهل سنت ، مدعی شدند که از سوی تمامی ملت سوریه سخن می گویند . این حساب در فیس بوک سالهای متوالی به صورت ضرب آهنگ حوادث عمل می کرد .

رسانه ی الجزیره ی قطر در ۱۶ ماه فوریه اعلام کرد ، ۱۵ نوجوان ( سپس ۸ تن از دوستان آنها ) در منطقه ی درعا ، به خاطر شعارهایی که ضد پرزیدنت اسد سر می دادند ، دستگیر شدند . بنا بر گفته ی این رسانه آنها به دست مسئول امنیت منطقه شکنجه شدند و حتا به والدینشان اهانت شد . تا کنون ، گذارشات مبنی بر دستگیری نوجوانان منتشر شده ، همچنین آنها چند ساعت توسط پلیس محلی مورد بازجویی قرار گرفته شدند ، اما هیچ خبری از شکنجه و اهانت منتشر نشده . ویدیو هایی که توسط رسانه های انگلو-ساکسون منتشر می شود بسیار منزجر کننده است ، اما شباهتی به گذارش الجزیره ندارد ، و کسی در محل نتوانسته آنها را تایید کند .

در ۲۲ ماه فوریه ، جان مک کین ، که در مقام سناتور ایالات متحده و مدیر شبکه ی National Endowment for Democracy که شبکه ی محرمانه ی ( پنج نگاه ) می باشد : (ایالات متحده - انگلستان - استرالیا - کانادا - نیوزیلند ) ، به لبنان سفر می کند . او انتقال سلاح ها را به سوریه توسط نماینده ی طرفدار حریری با نام عقاب صقر می سپرد . همچنین با سفر به عرسال ، پایگاه نظامی آینده ی عناصر جهادی را پی ریزی می کند .

در ۱۵ ماه مارس در شهر درعا که بطور سنتی از طرفداران حذب بعث می باشد ، تظاهراتی روی می دهد که در آن خواسته های متعددی عنوان می شود ، رئیس جمهور و نماینده ی محلی در تاریخ ۱۷ ماه مارس به این خواسته ها پاسخ می دهند.

در روز جمعه ۱۸ ماه مارس ، در شهر درعا ، تظاهراتی توسط اسلام گرایان پس از خروج از مسجد ال- عمری برگذار می شود . جمعیت شعار ٬٬ الله ، سوریه و آزادی ٬٬ را سر می دهند ، و منظور از آزادی آنها به مفهوم غربی نبوده و هیچ دیکتاتوری را مد نظرنگرفته بودند . باید مفهوم آزادی را دیدگاه اخوان مسلمین دریافت که به معنای ٬٬ آزادی اعمال شریعت دینی سلفی است ٬٬ . در طی این تظاهرات صداهای شلیک از سوی مقامات پلیس و تظاهر کنندگاه شنیده شد ، بدون آنکه به طور دقیق مبدا آن مشخص شود . همانگونه که در ونزوئلا و لیبی و سایر کشورها مشاهده کردیم ، شلیک ها از سوی قدرت سومی انجام گرفت که مامور جو سازی برای ایجاد جنگ داخلی بوده است ، که در پی آن نیروهای خارجی را وارد این کشورها سازد . حوادث تغییر ماهیت دادند . کاخ قوه ی قضاییه و پرونده هایی به آتش کشیده شد ، و در همان حال تظاهر کنندگانی شهر را ترک کردند و به سمت مرکز اطلاعات ارتش هجوم آوردند که در آنجا گروه های متجاوز اسرائیلی را در بلندی های جولان تحت نظر قرار می داد .

سپس سناتور مک کین ، خود اذعان نمود که با رهبران عناصر جهادی پیوسته در تماس بوده ( حتا گرو های داعشی ) ، و استراتژی خود را علیه کشور سوریه ، به جنگ ویتنام تشبیه کرد : که در آن تمامی اتحادها برای شکست دشمن مناسب می باشند . عقاب صقر که یکی از مکالمات تلفنی او ضبط شده بود ، اعتراف کرد که در انتقال سلاح به سوریه نظارت داشته . ژنرال سعودی با نام انور ال-عشقی ( که نماینده ی مذاکرات رسمی کشورش با اسرائیل می باشد ) از ارسال سلاح توسط ریاض به مسجد ال-عمری ، تقدیر نمود . تنها کشور عربستان از این سلاح ها بهره برد ، چرا که اسرائیل تا کنون از حمله به مرکز اطلاعات ارتش سوریه که ناظر بر بلندی های جولان می باشد ، سر باز می زند .

این حوادث را به هر ترتیبی که بررسی و تفسیر کنیم ، تنها وجه مشترک آنها مردمی نبودن آن است ، و تنها ثمره ی توطئه ای مشترک ایالات متحده ، عربستان سعود و اسرائیل بوده است .

بنا بر رسانه های غربی ، ٬٬ سقوط مهد انقلاب ٬٬ نشان گر پایان امید بر سرنگونی ٬٬ بشار اسد می باشد ٬٬ . اینطور نیست که باید گفت جمهوری عرب سوریه ، ارتش و ملت و رئیس جمهور این کشور ، توانستند این مهد تهاجم غربی را ازاد سازند .؟

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

منبع
Al-Watan (Syrie)

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.