Voltaire İletişim Ağı

« Sultan » Erdoğan tahta oturdu

+

Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyetinin yeni Cumhurbaşkanlığı görevlerini üstlenerek tahta oturdu. Yeni çünkü hem yeniden seçildi, hem de artık yeni anayasa uygulanmaya başladı.

« Sultan », Ak Saray’da gerçekleştirilen şatafatlı tören sonrasında imparatorluğunun sınırlarının Türkiye’ninkinden ibaret olmadığını cümle aleme göstermek için Azerbaycan ve işgal altındaki Kıbrıs’a uçtu.

« Sultan » yaptığı çeşitli konuşmalarda, İngilizce zaferin « V »’sini değil ama Muhammed Mursi’nin beş yıl hapis cezasına çarptırıldığı Mısır’da iktidardan düşmesinden sonra Müslüman Kardeşler’in birleşme simgesi haline gelen « rabia işareti »ni yaptı. Türk basını bu işaretin o dönem bizzat Erdoğan tarafından icat edildiğini iddia ediyor.

« Sultan » sınırlı bir kabine belirledi ve Ekonomi Bakanlığını damadı Berak Albayrak’a emanet etti. Albayrak kendisine ait Çalık Holding şirketi aracılığıyla IŞİD’ten çalınan petrolün 8 500 tanker kamyonla taşınması işini örgütlemişti [1].

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanındaki tüm isimler görevlerinden alındı.

Çeviri
Murat Özdemir

[1] “Erdoğan Ailesi ve IŞİD (devamı)”, Tercüme Murat Özdemir, Voltaire İletişim Ağı , 5 Kasım 2016.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.