Voltaire İletişim Ağı

IŞİD’in kullandığı çimentoyu Lafarge üretiyordu

+

Lafarge’ın Paris’teki dava dosyasına yeni belgeler eklendi. Söz konusu belgeler IŞİD’in Suriye’de çimento alıcısı olduğu ve üretime bizzat kendisi devam etmek için fabrikayı satın almaya hazır olduğunu ortaya koyuyor.

Lafarge tarafından üretilen çimentonun Suriye’ye karşı yürütülen savaş süresince, Suriye Arap Cumhuriyeti denetimi altındaki bölgede değil ama sadece cihatçılar ve NATO işgali altındaki bölgede satılabildiğini hatırlatalım. Cihatçıların bölgesinde gerçekleştirilen tek önemli inşaatlar yeraltı askeri mevzilerdi.

Bu aşamadan sonra Lafarge’ın bu yeraltı mevzilerinin inşasına yönelik çimentoyu ürettiğini bilmemesinin imkanı bulunmamaktadır [1].

Çeviri
Osman Soysal

[1] “İfşaatlar: Lafarge-Holcim’in cihadı”, yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 24 Mart 2017.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.