Uzun süre Falun Gong [1] tarikatıyla mücadele etmek zorunda kalan Çin Halk Cumhuriyeti, « Kudüs’e geri dönüş hareketi »nin yeniden ortaya çıkışını kaygıyla izliyor.

Bu Hıristiyan tarikatı 1920’lı yıllarda, bağdaştırmacı bir dini geleneğe sahip bir bölge olan Şandong Eyaletinde (Çin’in Kuzey-doğusu) güçlüydü. Milliyetçi devrimle birlikte ortadan kalkar ve bugün özellikle Afrika’daki Çin disaporasında olmak üzere yeniden ortaya çıkmaktadır.

Tarikat Birleşik Krallık’tan Rahip Yun (fotoğraf), gerçek adıyla Liu Zhenying tarafından yönetilmektedir. Çin’de hapse atılan bu rahibin, kendini görünemez kılma becerisiyle yüksek güvenlikli bir cezaevinden kaçmayı başardığı belirtiliyor. Aynı şekilde İsa’nın yeteneğini ikiye katlayarak 80 gün boyunca oruç tuttuğu belirltiliyor.

Tarikatın misyonerleri ipek yolu üzerindeki şantiyeleri dolaşıyorlar. Diaspora içerisinde anti-komünist bir ideolojiyi taşımakta ve Başkan Xi Jinping’i bir sahte tanrı olarak sunmaktadırlar.

Bir süredir hareket, diasporadan dönen Çinliler sayesinde Çin’de kök salmaya çalışmaktadır. Beijing artık tarikatın temsil ettiği tehlikeyi çok ciddiye alıyor görünmektedir.

Çeviri
Osman Soysal

[1« Le Falun Gong, arme de la CIA contre le "Grand dragon rouge" », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 20 août 2008.