Eski Yugoslavya’nın Makedonya Cumhuriyeti’nin 14 Temmuz 2018’da NATO’ya üyelik müzakerelerinin başlangıcının yıldönümünü kutlaması bekleniyor. Yunanlılar gibi Makedonyalıların çoğunluğunun Ortodoks ve dolayısıyla kültürel olarak Ruslara yakın oldukları düşünüldüğünde İttifak için bu üyelik ayrı bir önem kazanıyor.

Başbakan Zoran Zaev’in Sosyalist Partisi tarafından 15 tane « We love NATO » (« NATO’yu seviyoruz ») konseri düzenlendi ve devlet televizyonu tarafından yayınlanmaları gerekiyor. Öte yandan halkın katılımının az olması nedeniyle konserler ve yayın son anda iptal edildi.

Makedonyalılar, Kosova eyaletinde NATO’nun Sırp komşularına yönelik savaşı ve müdahale öncesinde gerçekleşen ve onu meşrulaştırmaya yarayan göçmen akını İttifak tarafından organize edilen göçmen akınını anımsıyor.

Avrupa Birliğine yönelik bir Rus doğalgaz hattının inşaatını önleyecek şekilde CİA 2015 yılında Zoran Zaev lehinde bir askeri darbe örgütlemeyi denedi [1]. Bu operasyon başarısız olur, ama bu arada milliyetçilerin bir çoğunluk hükümeti kurmayı becerememesi sonucunda Zaev Mayıs 2017’de iktidara gelir.

Ülkesini NATO ve Avrupa Birliği üyesi yapabilmek için Zoran Zaev, 17 Haziran 2018’de ülkesinin adını « Kuzey Makedonya » (ancak Yunanlılar Makedonya Eyaletine « Güney Makedonya » adını vermeyeceklerdir) olarak değiştirileceği sözünü vererek ve Büyük İskender’e yönelik her türlü resmi referansı (örneğin Üsküp havalimanının ismini değiştirerek ve heykellerini yıkarak) ortadan kaldırarak, Yunan mevkidaşı Aléxis Tsípras’ın desteğini kazandı. Bunun üzerine Yunanistan’da Birleşmiş Milletler tarafından bir tören düzenlendi (fotoğraf).

VMRO-DPMNE milliyetçileri (Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov’un –bağımsız- seçilmesini destekleyen koalisyon) bir « kapitülasyon » olduğunu teşhir etmişti.

Çeviri
Osman Soysal

[1« Échec du coup d’État US en Macédoine », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 13 mai 2015.