ولترشبکه

مردم مقدونیه جشن سازمان ناتو را بایکوت کردند

+

مقدونیه که جزو جمهوری های سابق یوگسلاوی می باشد ، در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۸ ، جشن پیوستن خود را به سازمان ناتو می بایستی جشن بگیرد. برای سازمان ناتو این پیوند اهمیت خاصی دارد ، زیرا مقدونیه مانند یونان مذهب ارتدکس دارد ، از این رو به لحاظ فرهنگی به روسیه نزدیک است .

پانزده کنسرت با نام ٬٬ ما ناتو را دوست داریم ٬٬ از سوی حزب سوسیالیست نخست وزیر زوران زاییو ترتیب داده شد و می بایستی از سوی تلویزیون دولتی بخش شود . اما از آنجاییکه کسی برای دیدن این کنسرت ها حضور نیافت ، پخش آن از تلویزیون متوقف شد .

اهالی مقدونیه جنگی که توسط سازمان ناتو علیه کشور همسایه ی سرب در ایالت کوزووو رخ داده بود فراموش نکرده اند ، همچنین مهاجرت های اجباری که پس از آن ورود سازمان ناتو به این کشور صورت گرفت وبرای اثبات وجود جنگ رخ داد .

سازمان سیا در سال ۲۰۱۵ کودتایی به نفع زوران زاییو ترتیب داده بود تا مسیر انتقال گاز روسیه به اتحادیه ی اروپا گرفته شود [1] . این عملیات ناکام ماند ، اما زایو توانست در ماه مه ۲۰۱۷ بر مسند قدرت بنشیند ، چرا که بخش ملی گرای این کشور نتوانست اکثریت را در دولت بدست بیاورد.

زوران زییو برای آنکه بتواند کشور خود را به سازمان ناتو و اتحادیه ی اروپا ملحق سازد ، از حمایت هم تای یونانی خود آلکسیس تزیپراس برخوردار شد ، زییو قول داد تا در ۱۷ ماه ژوان سال ۲۰۱۸ ، نام کشورش را به ٬٬ مقدونیه ی شمالی ٬٬ تغییر دهد ( در عین حال استان مقدونیه ی یونان مقدونیه ی جنوبی خوانده نخواهد شد ) ، همچنین زییو به طور رسمی هر گونه وابستگی به اسکندر کبیر را منتفی دانست ( به طور مثال نام فرودگاه اسکوبچه را تغییر داد و تمام مجسمه های آن را ویران کرد ) . در همان زمان از سوی سازمان ملل جشنی در یونان ترتیب یافت ( در عکس فوق ) .

ائتلافی که از انتخابات پرزیدنت VMRO-DPMNEحزب ناسیونالیست گیورگی ایوانوو حمایت کرده بود ( حزب مستقل ) ،و از وجود سازش در حزب خبر داد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “شکست کودتای ایالات متحده در مقدونیه”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 14 مه 2015, www.voltairenet.org/article1...

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.