مقدونیه که جزو جمهوری های سابق یوگسلاوی می باشد ، در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۸ ، جشن پیوستن خود را به سازمان ناتو می بایستی جشن بگیرد. برای سازمان ناتو این پیوند اهمیت خاصی دارد ، زیرا مقدونیه مانند یونان مذهب ارتدکس دارد ، از این رو به لحاظ فرهنگی به روسیه نزدیک است .

پانزده کنسرت با نام ٬٬ ما ناتو را دوست داریم ٬٬ از سوی حزب سوسیالیست نخست وزیر زوران زاییو ترتیب داده شد و می بایستی از سوی تلویزیون دولتی بخش شود . اما از آنجاییکه کسی برای دیدن این کنسرت ها حضور نیافت ، پخش آن از تلویزیون متوقف شد .

اهالی مقدونیه جنگی که توسط سازمان ناتو علیه کشور همسایه ی سرب در ایالت کوزووو رخ داده بود فراموش نکرده اند ، همچنین مهاجرت های اجباری که پس از آن ورود سازمان ناتو به این کشور صورت گرفت وبرای اثبات وجود جنگ رخ داد .

سازمان سیا در سال ۲۰۱۵ کودتایی به نفع زوران زاییو ترتیب داده بود تا مسیر انتقال گاز روسیه به اتحادیه ی اروپا گرفته شود [1] . این عملیات ناکام ماند ، اما زایو توانست در ماه مه ۲۰۱۷ بر مسند قدرت بنشیند ، چرا که بخش ملی گرای این کشور نتوانست اکثریت را در دولت بدست بیاورد.

زوران زییو برای آنکه بتواند کشور خود را به سازمان ناتو و اتحادیه ی اروپا ملحق سازد ، از حمایت هم تای یونانی خود آلکسیس تزیپراس برخوردار شد ، زییو قول داد تا در ۱۷ ماه ژوان سال ۲۰۱۸ ، نام کشورش را به ٬٬ مقدونیه ی شمالی ٬٬ تغییر دهد ( در عین حال استان مقدونیه ی یونان مقدونیه ی جنوبی خوانده نخواهد شد ) ، همچنین زییو به طور رسمی هر گونه وابستگی به اسکندر کبیر را منتفی دانست ( به طور مثال نام فرودگاه اسکوبچه را تغییر داد و تمام مجسمه های آن را ویران کرد ) . در همان زمان از سوی سازمان ملل جشنی در یونان ترتیب یافت ( در عکس فوق ) .

ائتلافی که از انتخابات پرزیدنت VMRO-DPMNEحزب ناسیونالیست
گیورگی ایوانوو حمایت کرده بود ( حزب مستقل ) ،و از وجود سازش در حزب خبر داد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1“شکست کودتای ایالات متحده در مقدونیه”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 14 مه 2015, www.voltairenet.org/article187596.html