ولترشبکه

افسانه ی ناتوی ٬٬ عربی ٬٬

+

پرزیدنت ترامپ که در ۲۰ ماه مارس گذشته ولیعهد سعودی را در کاخ سفید پذیرفت ،تصویری از سفارشات سلاح توسط عربستان به ایالات متحده را نشان داد . او اعلام کرد که مبالغ نجومی این سفارشات به اندازه ی تمامی سرمایه ی ریاض می باشد .

بنا بر رویتر ، پنتاگون نشستی در ۱۲و ۱۳ ماه اکتبر آینده بگذار خواهد کرد که در آن اتحاد استراتژیک خاور میانه را ( ام ا اس آ ) مطرح خواهد کرد [1] . این اتحاد میان کشورهای خلیج اطراف عربستان سعودی ، سپس اردن و مصر باید به وجود آید.

این طرح به صورت گرایش واشنگتن برای ایجاد فشار نظامی بر ایران می باشد .

در عین حال موانعی بسیاری بر سر راه این اتحاد وجود دارد :
- در وحله ی اول کشور قطر را کنار می گذارد ( چرا که با عربستان سعودی و امارات در وضعیت بحرانی قرار دارد که منشاء آن ایالات متحده می باشد ) همچنین کشور عمان در آن نقشی ندارد ( با وجود آنکه نقش رابط را در منطقه ایفا می کند ) . در این طرح پنتاگون مجبور خواهد شد تا پایگاه نظامی خود را در قطر گسترش دهد .

- برای ایالات متحده همکاری با این کشورها به طور یکسان امکان پذیر نخواهد بود . عربستان سعودی هرگز همسایه های کوچک خود را با خود برابر نمی داند .

- چنانچه تمام این کشورهای یاد شده باید منتظر آموزش ها و تجهیزات واشنگتن باشند ، در صورت بروز بحران ، نمی توانند در این اتحاد شرکت کنند ، مانند آن چه که در یمن اتفاق افتاده .

این منطقه پس از جنگ سرد و قرار داد بغداد تغییر کرده است . در آن زمان این سازمان نظامی ضد اتحاد جماهیر شوروی از سوی انگلستان و به کمک ایران قبل از انقلاب هدایت می شده .

اما با نگاهی جدی به این اتحاد متوجه می شویم که ایالات متحده فروش اسلحه را به منطقه ادامه خواهد داد ، بدون آنکه خواهان ایجاد جنگ نوینی باشد .

و در خاتمه می توان گفت این اتحاد می تواند مانند اهرم فشار بر ایران و ترکیه عمل کند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “Trump seeks to revive ’Arab NATO’ to confront Iran”, Yara Bayoumy, Jonathan Landay & Warren Strobel, Reuters, July 27, 2018.

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.