Voltaire İletişim Ağı

Trump Libya’da Fransa’ya karşı İtalya’ya oynuyor

+

İtalya Başbakanı Guiseppe Conte’yi 21 Temmuz 2018’de kabul eden Başkan Donald Trump yaptığı açıklamadı İtalya’nın Libya’daki liderliğini kabul ettiğini teyit etti.

Böylece Beyaz Saray Elize’nin Libya’nın petrolüne el koymaya yönelik çabalarını çökertmiş oluyor.

Obama yönetiminin Libya’ya karşı yürüttüğü savaş süresince, dönemin İtalyan Başbakanı Silvio Berlusconi, Rehber Muammer Kaddafi’yi savunmayı deneyen tek Batılı yönetici olmuştu. Parlamentosu ve dönemin Fransız Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından uyarılmıştı.

Eski sömürgeci güç İtalya 1911’de Trablus halkını katletmiş ve direniş önderi Ömer Muhtar’ı idam etmişti. Berlusconi, Rehberle bu işlenen suçların tamirine yönelik müzakereler yürütmüştü.

Bugün Berlusconi, Guiseppe Conte’yi iktidara taşıyan Donald Trump’ın eski özel danışmanı Steve Bannon’un yardımıyla oluşturulan koalisyon üyesidir.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.