Halen ev hapsinde tutulan İran eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, yayınladığı video görüntüsünde –Telegram hesabı üzerinden yayınlanan– ardılı Şeyh Hasan Ruhani’yi istifaya davet etti.

Cumhurbaşkanı Ruhani ABD’nin 5+1 (JCPoA) mutabakatından geri çekilmesine duruma hakim olduğunu söyleyerek tepki vermişti. Ancak tamamen tersi gerçekleşti. Hükümeti tüm hesaplarını Washington ile yaşanacak bir ekonomik yakınlaşma üzerine yapmış ve Cumhurbaşkanı Ahmedinejad tarafından yürürlüğe sokulan yaptırımların aşılması sistemini tasfiye etmişti.

Yıl başından beri İran’ın para birimi dolar karşısında % 60 eridi ve işsizlik oranı % 40’lara yaklaşmakta. Birçok kamu hizmeti verilmemektedir. Ülkenin birçok yerinde su tüketilmeyecek kadar kirlenmiş durumda v.s.

Bundan sekiz ay önce Aralık 2017’de başlayan hükümet karşıtı gösteriler hızla kısmen ülkenin geneline yayıldı. Eleştiriler öncelikle HAMAS’a, nadiren de Suriye ve Hizbullah’a verilen mali desteğe karşı yöneltiliyor. Göstericiler sadece Cumhurbaşkanı Ruhani’nin değil ama aynı zamanda Devrimin Rehberi Ali Hamaney’in istifasını talep etmektedirler.

Ayetullah Ali Hamaney ikinci görev süresinin sonunda Mahmud Ahmedinejad ile anlaşmazlığa düşmüştü. Onu « kötü Müslüman » olarak nitelemiş ve bu nedenle yerine geçmeye aday olarak Cumhurbaşkanlığı seçimine katılması engellenmişti.

Mahmud Ahmedinejad İmam Humeyni’nin anti-emperyalist devrimini ruhban sınıfı olmaksızın sürdürme niyetindedir.

Çeviri
Osman Soysal