Çekya hükümeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Martin Stropnický Şam’a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Suriyeli mevkidaşı Velid el-Muallim tarafından karşılandı.

Avrupa Birliği, Suriye’ye karşı saldırının başlangıcından beri üye devletlerinin büyükelçiliklerini kapatmış, Suriyeli konsolosluklarda seçim sandıkları kurulmasını engellemiş ve Suriye Arap Cumhuriyeti ve başlıca seçilmiş ve memurlarına karşı yaptırımlar uyguladı.

Öte yandan Avusturya, Çekya ve Romanya büyükelçiliklerini kapatmadılar.

Cumhurbaşkanı Miloš Zeman’ın yönlendirmesiyle Çekya Cumhuriyeti gelişmeleri yerinde gözlemlemiş, AB’ye raporlar sunmuş ve Birlik sınırları içerisine seyahat eden Suriyeli görevlilere Schengen vizeleri verdi. Cumhurbaşkanı Zeman Suriyeli mevkidaşı Beşar Esad’a verdiği desteği hiçbir zaman geri çekmedi.

Martin Stropnický sırasıyla Kültür Bakanı, Savunma Bakanı ve son olarak da Dışişleri Bakanı oldu. Son zamanlarda Şam’a çok sayıda yabancı lider gizlice gelmiş olsa da, Stropnický, yabancıların saldırısının başlangıcından beri Suriye’ye kamuoyu önünde ziyaret eden Avrupa Birliğinin ilk yürütme yetkilisidir.

Rusya Federasyonu ve Beyaz Saray, 16 Temmuz’daki Helsinki Zirvesi sırasında anlaşmazlığa son vermek için mutabakata vardı. Suriye Arap Cumhuriyeti, Lübnan, İsrail ve Ürdün sınırlarına kadar ülkenin Güneyinin tamamını (ABD’nin işgali altındaki El-Tanf hariç) kurtardı.

Çeviri
Osman Soysal