Voltaire İletişim Ağı

Türkiye, Türk Musevi ve Hıristiyan kiliselerini açıklama imzalamaya zorluyor

+

Türk Hükümeti 18 Musevi ve Hıristiyan kilisesinin sorumlusunu tam bir ibadet özgürlüğüne sahip olduklarını belirten açıklamayı imzalamaları için zorladı. İmzacılar arasında Yunan Ortodoks Patriği I.Bartolomeo, Ermeni Başpiskoposu Aram Ateşyan ve Hahambaşı İzhak Aleva da yer almaktadır.

Bu bildiri Anadolu Ajansı tarafından yayınlanmış [1], ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da Hıristiyanlara baskı uygulamadığının kanıtı olarak dile getirilmiştir.

Bu garip girişim, Türkiye’nin Amerika’dan Müslüman vaiz Fethullah Gülen’in iadesini talep etmesi, ABD’nin bu CİA ajanını teslim etmeyi reddetmesi ve buna karşılık Türkiye’nin ABD’li evanjelik papaz Andrew Brunson’un tutuklaması bağlamında değerlendiriliyor.

Ankara Washington’a şantaj yapmaya ve bir din adamını diğeriyle değiş-tokuş etmeyi deniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermeni ve Ortodoks Kiliselerine zorla imzalattırılan bildiriye dayanarak ülkesinin ibadet özgürlüğüne saygı gösterdiği iddiasındadır.

Türk yasalarının Hıristiyan ibadet yerlerinin inşasını yasakladığını anımsatalım. Konstantinopolis ekümenik patrikliği Türkiye tarafından tanınmıyor. Rahip ya da papaz eğitilmesini önlemek üzere 1971 yılında Hıristiyan kursları polis tarafından kapatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan artık halkı elleriyle Müslüman Kardeşler’in işaretini yaparak selamlıyor.

Çeviri
Murat Özdemir

[1] “Azınlık cemaatlerinden ’baskı’ iddialarına yalanlama”, Anadolu Ajansı, 31 Temmuz 2018.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.