سرگئی لاوروو به هنگام نشستی که با جبران باسیل ، وزیر امورخارجه و امور پناهندگان لبنان داشت ، بار دیگر از واقعیت راستین سازمان ملل پرده برداشت [1]

بنا بر منشور سازمان ملل ، این سازمان می بایستی به طور صلح آمیز تمامی بحران های موجود میان ملل را حل نماید . اما از ماه ژوئیه ۲۰۱۲ ، قدرت اصلی این سازمان نه به دست دبیر اول آن قرار گرفته ، بلکه به دست دبیر دوم جفری فلتمن قرار دارد . از آن جایی که هیچ گونه نظارتی بر اعمال او نیست ، جفری فلتمن تمام توان سازمان ملل را برای حفظ جنگ و مخاصمه در خاور میانه ی بزرگ بعهده گرفته است .

سرگئی لاوروو ، نگران این موضوع است که هیچ گونه همکاری از سوی یونسکو برای بازسازی پالمیرا ، با وجود مسئولیتی که به عهده دارد ، دیده نمی شود ، سپس متوجه شده که جفری فلتمن ، اجازه ی این کار را از یونسکو صلب کرده است .

مشخص شده که جفری فلتمن در ماه اکتبر ۲۰۱۷ ، به طور سری ، دستوری به تمام آژانس ها و سرویس های یونسکو ارسال کرده که آنها را از مشارکت در بازسازی اقتصاد سوریه منع می کند . در این بین ، شورای امنیت سازمان ملل ، هیچ گونه اطلاعی از این جریان نداشته است .

جفری فلتمن ، سفیر سابق ایالات متحده در بیروت ، و مشاور هیلاری کلینتون در ارتباط با خاور میانه ی بزرگ ، به هنگام دریافت ماموریت خود در نیویورک در ماه ژوئیه ی ۲۰۱۲ ،طرح سرسپردگی کامل و بدون قید و شرط جمهوری عرب سوریه را تنظیم کرده بود [2] . بر این پایه ، او تمامی نشست هایی که برای برقراری صلح صورت میگرفت را با شکست مواجه کرد ، هر چند این نشست ها همراه کوفی عنان ، لختر براهیمی ، استفان دو میستورا انجام می گردید .

سرگئی لاوروو عنوان کرد که با دبیر کل سازمان ملل آنتونیو گوترس در این باره صحبت کرده است و از او خواسته تا این وضعیت را روشن کند .

این نخستین باری است که روسیه به طور علنی توان واقعی دبیر کل سازمان ملل و خدماتی که باید ارائه دهد . را مورد سوال قرار داده

در مقر سازمان ملل نیویورک ، آژانس تاس ، استفان دوجاریک ، سخن گوی این سازمان را مورد خطاب قرار داد ، و او در پاسخ گفت : سازمان ملل در حال حاضر تنها به جستجوی راه حل سیاسی برای بحران سوریه می باشد [3]

سرگئی لاوروو در مسکو ، برای به همتای لبنانی خود آشکار ساخت که حملاتی که از مناطق آزاد شده ی جنوب سوریه انجام می گیرد ، از سوی عناصری است که در کمپ های پناهندگان روکبان مخفی شده اند . و این پناهگاه از سوی نیروهای ایالات متحده درپایگاه غیر قانونی التنف ( در مرز اردن ) حمایت می شوند و ورود به آنجا برای گذارشگران بین المللی ممنوع می باشد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1Sergey Lavrov news conference with Gebran Bassil”, by Sergey Lavrov, Voltaire Network, 20 August 2018.

[2“آلمان و سازمان ملل متحد علیه سوریه”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, Al-Watan (Syrie) , شبکه ولتر, 28 ژانويه 2016, www.voltairenet.org/article190088.html