عملیات وسیع ای در خاور میانه در حال انجام است ، تا طرح ترامپ و کوشنر برای فلسطین تحقق یابد ، آن چه که به ( طرح بزرگ قرن ) شهرت یافته .

در ارتباط با این طرح بحث های بسیاری صورت گرفته ، اما هیچ یک قطعیت ندارد ، به جز این موضوع که فلسطینی ها از این پس باید دارای ملیت باشند ( و به این صورت دیگر پناهنده به حساب نخواهند آمد ) . این طرح بر پایه حقوق و عدالت وضع نشده ، بلکه بر پایه ی واقعیت های منطقه است که باید به این بحران هفتاد ساله پایان دهد .

برای کاخ سفید ضروری است تا نگذارد تمامی مخالفان که درگیر خصومت های این منطقه می باشند ، برای اجرای این طرح مانع ای ایجاد نکنند .

از آنجاییکه که حکومت فلسطین ، مخالف راه حل دو دولت می باشد ، حاضر به گفتگو با ایالات متحده نیست . در همین حال ، در اواخر ماه ژوئیه ، رهبر سابق اخوان مسلمین اردن سالم فلاحت ، به نمایندگی از حماس ، اعلام کرد که هر کس از طرح ترامپ حمایت کند ، به مانند پرزیدنت سادات کشته خواهد شد .

ناتانیاهو که خود مخالف این موضوع می باشد ، قانونی را تصویب نموده که در آن اسرائیل دولتی است یهودی - و به این صورت اعراب ، دروزها و مسیحیان در آن نقشی ندارند .

پادشاه سلمان عربستان سعودی نیز خاطر نشان کرده که تنهاحاضر به حمایت از طرح شاهزاده عبدالله که توسط لیگ عرب امضا شده است می باشد .

در ارتباط با ایران ، پرزیدنت ترامپ پیشنهاد داده که حاضر است با هم تای خود شیخ حسن روحانی به طور مستقیم گفتگو نماید ، که این موضوع بدون پاسخ مثبت باقی مانده . وزیر امور خارجه ی ایالات متحده ،مارک پامپئو نیر در تاریخ ۱۶ ماه اوت اعلام کرد تا گروه ضربتی در ارتباط با ایران به وجود خواهد آورد ، که هدف آن تغییر رژیم نمی باشد ، بلکه می خواهد گروهی که وابسته به شیخ روحانی می باشند را از صحنه ی سیاست دور کند.

در ارتباط با سوریه ، فرستاده ی ویژه ی سازمان ملل ، استفان دومیستورا ، به نفع نیکولای ملادنوو اهل بلغارستان ، شاید مورد تقدیر واقع شود . نفر اول ، از افراد جفری فلتمن می باشد و نفر دوم ( که هم اکنون در فلسطین حضور دارد ) ، وابسته به جرج سوروس و سازمان ناتو ست . او در بخش اقتصادی طرح ترامپ کوشنر سهیم می باشد .

دبیر اول سازمان ملل ، آنتونیو گوترس ، از طرف خود پیشنهاد داده تا نیروهای ناتو ،چه پلیسی و چه نظامی برای امنیت ساکنین فلسطینی در منطقه حضور داشته باشند ( از رو آنها دیگر نمی توانند ادعایی برای حاکمیت خود داشته باشند ) .

هم زمان ، روسیه بر گوترس فشار آورده تا از مشاورمتخاصم و دست و پا گیر خود : جفری فلتمن خلاص شود .

در نشست چارلستون ( منطقه ی ویرجینیای غربی ) در تاریخ ۲۲ ماه اوت ، دونالد ترامپ اعلام کرد که پس از انتقال سفارت ایالات متحده به اورشلیم ، فلسطینیان باید حسن نیت خود را نشان دهند و اسرائیل باید بهای آن را بپردازد .

طرح کاخ سفید برای منطقه ، به هنگام ۷۳ امین نشست سازمان ملل که از ۱۸ ماه سپتامبر آغاز خواهد شد ، مطرح می شود .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian