Voltaire İletişim Ağı

« Beş Göz » gizli servisinin bir kolunun başkanı John McCain öldü

+

Senatör John McCain 25 Ağustos 2018’de 81 yaşında öldü. Uluslararası basın Başkan Trump karşısında bu « Vietnam kahramanı» , « doğruluktan ayrılmayan » ve « tavizsiz adamı » selamladı.

Bu « özgürlük savaşçısı »nın Vietnam’daki eylemi sivilleri bombalamakla sınırlı. 1967 yılında kullandığı uçak bir elektrik üretim tesisini imha ederken, Sovyet hava savunması tarafından düşürülür. PaCom’un başkomutanı olacak bir amiralin oğlu McCain beş yıl boyunca savaş esiri olur ve uzun süre işkence görür.

1982’de Temsilciler Meclisi’ne, ardından da 1986 Senato’ya seçilir. Doğruluktan ayrılmadığı iddia edilen bu adam, küçük bağışçılara yönelik dümenlerini örtbas etmek üzere Charles Keating’ten rüşvet alan beş senatörden (« Keating five » grubu) biridir.

2000 yılında Cumhuriyetçilerin ön seçimleri sırasında, Vietnam’daki kahramanlığına inanmayan ve onu vatanına ihanet etmekle suçlayan (işkence altında itiraflarda bulunmuştu) Oğul George Bush ile yarışır.

2008 yılında Barack Obama’ya karşı Cumhuriyetçi Partinin adayı olan McCain, Ticaret Komisyonunda aldığı tutumların karşılığında şirketlerin 2000 yılındaki seçim kampanyasını finanse ettiğine yönelik New York Times’te yayınlanan ifşaatlarla baş etmek zorunda kalır.

İç politikada daldan dala konan McCain, kürtaj yapan kadınlara ceza verilmesini savunurken, işkencenin araç olarak kullanılmasını reddeder.

John McCain 1993 yılından beri senatör olarak seçildi ve dünyadaki sağcı siyasi partileri yolsuzluğa bulaştırmakla görevli bir kurum olan IRI’nin başkanlığını yürüttü. IRI, National Endowment for Democracy’nin (Avustralya, Kanada, ABD, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık’tan oluşan « Beş Göz »ün ortak gizli servisi [1]) başlıca yalancı ayaklarından biridir. Bu sistemin karmaşık hukuksal montaj yapısına karşın, burada bir yürütme işlevi söz konusudur. McCain bu görevi, kuvvetler ayrılığı ilkesini ihlal ederek ay başında arkadaşı Senatör Dan Sullivan’ın yerini almasına kadar 25 yıl boyunca yürüttü.

IRI Başkanı sıfatıyla çok sayıda hükümet darbesinin örgütlenmesi sürecine katıldı ve istisnasız bir şekilde tüm ABD ve İngiliz savaşlarını destekledi. Örneğin Venezüella’da anayasal Devlet Başkanı Hugo Chávez’e karşı gerçekleştirilen başarısız darbeyi, Haiti’de anayasal Devlet Başkanı Jean-Bertrand Aristide’in devrilmesini, Kenya’da anayasal Cumhurbaşkanı ve Mwai Kibaki ve daha da yakın zamanda Ukrayna’nın anayasal Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in devrilmesi girişimlerini hazırladı.

« Arap Baharları »nın gerçek orkestra şefi olarak, Şubat 2011’de Kahire’de müttefik gizli servisleriyle düzenlediği bir toplantı sırasında Libya ve Suriye savaşlarını başlatır. Ardından Suriye’deki cihatçıların askeri tedariki Hariri’ci milletvekili Okab Sakr’a emanet etmek üzere Lübnan’a gider. Bu fırsatla Ersal kampını ziyaret eder ve buraya cihatçıların daha sonra Suriye’ye karşı kullanacakları geri üssü kurmaya karar verir.

Mayıs 2013’te gayrimeşru bir şekilde İsrail’in koruması altında Suriye’nin Kuzeyine gider. Burada başta 11 Lübnanlı sivil yakın zaman önce kaçırmış bulunan Muhammed Nur olmak üzere farklı cihatçı liderlerle görüşür. Aynı zamanda bize göre, IŞİD’in gelecekteki halifesi Ebubekir el Bağdadi ile de görüşür, ki bu görüşmeyi sekreterliği reddetmektedir.

Oysa bundan bir yıl sonra, 16 Eylül 2014’te Sean Hannity’s Show (Fow News)’a davet edildiğinde, « ılımlı » ve « aşırılıkçı » cihatçılar arasındaki bir ateşkese güvenilemeyeceğini savunan bir makaleyi eleştirdi. Ardından Suriye’de sahadaki durumu bildiğini ve Vietnam deneyiminden hareketle Suriye Arap Cumhuriyeti’ni devirmek için tüm « isyancılara » dayanmak gerektiği düşüncesini savundu. Bunu gerçekleştirmek amacıyla IŞİD liderleriyle görüştüğünü ve onlarla düzenli olarak temas içerisinde olduğunu bizzat kendi diliyle ifşa etti.

Kararlılık ve hiçbir vicdan azabı duymadan, dünyanın bir bölümünün yok edilmesi sürecine katılmıştır.

Çeviri
Osman Soysal

[1] « Beş Göz » 1941 yılında Atlantik Sözleşmesi kapsamında kuruldu. Başlangıçta sadece dinleme alanında bir ittifak söz konusuydu. 1982 yılında bu oluşum görev alanı « demokrasi ihracını » içerek şekilde genişletildi.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.

Kullanılan Fransa
“Gözlerimizin Önünde” (9/25)
Kullanılan Fransa
yazan Thierry Meyssan
Can çekişen Fransız dış politikası
“Gözlerimizin Önünde” (8/25)
Can çekişen Fransız dış politikası
yazan Thierry Meyssan
NATO zirvesi: Savaşın partisi güç kazanıyor
NATO zirvesi: Savaşın partisi güç kazanıyor
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Zirve NATO'yu uzaya çıkardı: fahiş maliyetler
Zirve NATO’yu uzaya çıkardı: fahiş maliyetler
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
İtalya, « İnsansız Hava Araçları » savaşında ön safta
NATO’NUN İLK İHA’SI SİGONELLA’YA İNDİ
İtalya, « İnsansız Hava Araçları » savaşında ön safta
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
OPCW raporu tahrif edilmişti
OPCW raporu tahrif edilmişti
Voltaire İletişim Ağı
 
Bolivya, yeni istikrarsızlaştırma stratejisi laboratuarı
Bolivya, yeni istikrarsızlaştırma stratejisi laboratuarı
yazan Thierry Meyssan, Voltaire İletişim Ağı
 
Suriye: Rus Ordusu Hıristiyan halkı koruyor
Suriye: Rus Ordusu Hıristiyan halkı koruyor
Voltaire İletişim Ağı