به هنگام کنفرانس خبری در ۲۰ اوت در مسکو ، وزیر امور خارجه ی روسیه ، سرگئی لاوروو ،از دستور اکید دبیر کل سازمان ملل به تمام نماینده های خود ، برای عدم مشارکت در باز سازی سوریه ، پرده برداشت .

او به یک سندی با نام ( پارامتر ها و اصول کاربردی سازمان ملل ) که در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ ، از سوی جفری فلتمن ، دبیر امور سیاسی و نفر دوم سازمان ملل آن زمان
تنظیم شده بود اشاره می کرد .

در این نوشته آمده است : ٬٬ سازمان ملل تنها زمانی در باز سازی سوریه مشارکت خواهد کرد ، که تمام طرف های درگیر ، به طور قاطع در تغییر سیاست جهانی ،راستین و احتساب شده ی این کشور مشارکت نمایند ٬٬ [1]

این متن ، مخالف اهداف سازمان ملل می باشد ، اما از سوی دبیر کل آن حمایت شده است . هرگز کشورهای عضو این سازمان ، در نوشتن این متن مشارکت نداشته اند ، و حتا از وجود آن مطلع نبودند . این نوشته ،نقطه نظر دولت های انگلستان و فرانسه می باشد ، حتا ایالات متحده در آن سهمی نداشته است .

آقای لاوروو ، برای روشن کردن این موضوع، آنتونیو گوترس را ، که عضو حزب سوسیالیست پرتقال و دبیر کل سازمان ملل می باشد ، مورد خطاب قرار داد.

به نظرمن ،‌این نخستین باری است که یک عضو شورای امنیت ، یکی از اسناد داخلی دبیر کل سازمان ملل را مورد انتقاد قرار می دهد . هر چند وجود این سند ، موضوع تازه ای نیست . در پایان سال ۲۰۱۵ ، روسیه از مجموعه ی اسناد داخلی سازمان ملل پرده برداشت که به ٬٬ طرح فلتمن برای سوریه ٬٬ شهرت داشت [2] . در این پروژه به تفصیل از تسلیم کامل جمهوری عرب سوریه سخن رفته ، شدید تر از آن چه که ژنرال مک آرتور به ژاپن تحمیل کرده بود [3].

مسکو در صورت انتشار این اسناد ، خود را در وضعیت بسیار سختی قرار می داد ، زیرا معتبر بودن سازمان ملل را - به جهت خدمت برای صلح- زیر سوال می برد ، و می بایستی سازمانهای جدید میان دولتی را جایگزین آن نماید . ولادیمیر پوتین تصمیم گرفت تا جانب احتیاط را حفظ نماید واین راز را پوشیده نگه دارد ، و با باراک اوباما در این باره تدبیری بیاندیشد تا جایگاه سازمان ملل پیوسته محفوظ بماند.

اما در عمل ، فلتمن ، توسط گوترس به شغل خود بازگشت و بار دیگر اسنادی به جهت خدشه دار ساختن صلح تنظیم نمود . هم اکنون ، رزماری دی کارلو ، که شهروند آمریکایی است، جایگزین او شده ، و تا کنون طرح او را باطل نکرده است .

روسیه این بار ، تنها به شنیدن پر چانه گویی وعذر خواهی بسنده نخواهد کرد . اما به راستی گوترس ، مافوق عملی دی کارلو می باشد ، ویا سلسله مراتب دوگانه ای در سازمان ملل وجود دارد که از یک سو ، به طور علنی ٬ خواهان صلح می باشد ، و
از سوی دیگر ، به طور پنهان ،خواهان جنگ است ؟

در ابتدای جنگ سرد ، ایالات متحده ، طرح نجات رئیس جمهور و نمایندگان مجلس خود را در صورت اقدام به جنگ اتمی از سوی شوروی، در سر می پروراند . پرزیدنت ایزنهاور ، شبهه دولتی را به کار نشاند که بتواند در صورت بروز چنین حادثه ای ، افسار دولت را در دست بگیرد . این دولت پنهان ، به طور دوره ای توسط رئيس جمهوران بعدی جایگزین شد و تا کنون نیز وجود دارد .

از هجده سال پیش ، من از این تز دفاع می کردم که - ایالات متحده از سوی کنگره و رئیس جمهور خود اداره نمی شوند ،بلکه شبهه دولتی اختیار این کار را در دست دارد. بر پایه ی اسناد رسمی دولت ایالات متحده ، من توانستم حادثه ی ۱۱ سپتامبر را به صورت یک کودتا تفسیر کنم ، که توسط این دولت سری صورت گرفت . از آن جاییکه مخالفان من از اینکه من ایده ال دمکراتیک را زیر سوال ببرم ، تمام تحقیقات مرا رد کردند ، و هیچ گونه بحثی در این باره صورت نگرفت ، کسی این اسناد را به طور جدی مطالعه ننمود .

می توان چنین تصور کرد ، که پس از دوران دوم ریاست جمهوری بوش پسر و باراک اوباما ، این اسناد از اعتبار افتاد . در حالی که به هنگام کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ ، او از وجود این دولت پنهان پرده برداشت ، و در بیانات خود اظهار داشت که این دولت پنهان نمی تواند از منافع ملت آمریکا دفاع کند ، بلکه مدافع پول های فراملیتی است .

واضح است که هیچ دولت خارجی تا کنون در این رابطه موضع گیری نکرده است ، زیرا این موضوع مربوط به مسايل سیاست داخلی و اقتدار ایالات متحده می باشد . هر چند ، در هفته ی گذشته ، پرزیدنت ولادیمیر پوتین ، وارد این کار زار شد . در ۲۲ ماه اوت ، که دو روز پس از بیانات علنی وزیر امور خارجه ی روسیه علیه سازمان ملل می باشد ، ولادیمیر پوتین ، از تحریمات واشنگتن علیه کشورش انتقاد نمود و اظهار داشت : ٬٬ تنها موضعی رئیس جمهور ایالات متحده شرط نیست . بلکه موضعی سازمانی که خود را دولت این کشور و طبقه ی حاکمه می نامد اهمیت دارد . امیدوارم ، با وجود این روشنگری ، همکاران ما واقف شوند ، تا ما بتوانیم به طور عادی روابط مشترکی با یکدیگر داشته باشیم ٬٬ [4]

همانگونه که مشاهده نمودید ، پرزیدنت پوتین مشخص نموده که ایالات متحده تنها یک حکومت مقتدر ندارد ، بلکه دو حکومت در این کشورمی باشند . اولی ، شامل نخبگان کنگره و شخص رئیس جمهور ، و دومی که به طور غیر قانونی ، از قدرت بیشتری نیز برخوردار می باشد .

طی دو روز متوالی ، فدراسیون روسیه توانست یکپارچگی سازمان ملل و ایالات متحده را زیر سوال ببرد .

اما ، متاسفانه ، تمام کسانی که تا کنون حوادث ۱۱ سپتامبر را بررسی نکرده اند و از وجود جنگ هایی که در ادامه ی آن به وقوع پیوست ، نتیجه گیری ننمودند ، همواره بیانات رسمی را تکرار می کنند . و روشن است که موقعیت روسیه را به صورت توطئه ای برای مخدوش نمودن دموکراسی غربی به حساب می آورند .

از نقطه نظر مسکو ، باید هر چه زودتر به جنگ خشونت باری که ـبه واسطه ی عناصر دست نشانده ی جهادی - علیه سوریه در جریان است ، خاتمه داد، و به تحریمات یک جانبه ی ایالات متحده ، کانادا و اتحادیه ی اروپا علیه روسیه ،پایان بخشید . مشکلی که همه ی ما با آن مواجه می باشیم ،در رابطه با دفاع از دمکراسی نمی باشد ، بلکه خطر جنگی است محتمل .

سلسله مراتب خاصی که در موازات دولت ایالات متحده بدون هیچ گونه مشروعیتی در نیویورک و واشنگتن وجود دارد ، می خواهد تا جهان را وارد بحرانی همه گیر نماید .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian
منبع
Al-Watan (Syrie)">Al-Watan (Syrie)

[1“The UN will be ready to assist in the reconstruction of Syria only when a comprehensive, genuine and inclusive political transition, negotiated by the Syrian parties in the conflict is firmly under way”

[2“Draft Geneva Communique Implementation Framework”, “Confidence Building Measures”, “Essential Principles”, “Representativness and Inclusivity”, “The Preparatory Phase”, “The Transitional Governing Body”, “The Joint Military Council and Ceasefire Bodies”, “The Invitation to the International Community to Help Combat Terrorist Organizations”, “The Syrian National Council and Legislative Powers during the Trasition”, “Transitional Justice”, “Local Governance”, “Preservation and Reform of State Institutions”, “Explanatory Memorandum”, “Key Principles revealed during Consultations with Syrian Stake-holders”, “Thematic Groups”.

[3“آلمان و سازمان ملل متحد علیه سوریه”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, Al-Watan (Syrie) , شبکه ولتر, 28 ژانويه 2016, www.voltairenet.org/article190088.html

[4«И дело не только в позиции Президента Соединённых Штатов, дело в позиции так называемого истеблишмента – правящего класса в широком смысле этого слова. Надеюсь, что осознание того, что эта политика не имеет перспектив, всё-таки когда-нибудь придёт к нашим американским партнёрам, и мы начнём сотрудничать в нормальном режиме».