ولترشبکه

آیا لبنان پایان جنگ سوریه را به رسمیت می شناسد ؟

+

میشل اعون رئیس جمهور لبنان ، با بشار اسد ،هم تای سوری خود تماس تلفنی داشت .

از ابتدای جنگ سوریه ، تنها رئیس جمهور روسیه و اوستی جنوبی ، آناتولی بیبیلوو ، روابط رسمی با جمهوری عرب سوریه برقرار نمودند .

اکثر دولت های جهان بر این عقیده استواراند که جنگ سوریه ، ٬٬ جنگی است داخلی ٬٬ ، در حالی که کشورهای روسیه و اوستی جنوبی ، تاکید دارند که این بحران خشونت بار از خارج و به واسطه ی عناصر جهادی به وجود آمده است .

در ماه ژوئن ۲۰۱۲ ، احزاب مختلف لبنان اعلامیه ی بابدا را تنظیم نمودند [1] ، که به واسطه ی آن‌، هیچ یک از سازمان های لبنانی حق مداخله در جنگ سوریه را ندارد . با این وجود ، طرف های امضا کننده ، وارد این بحران شدند ، از یک سو -جریان آینده - ( حریری ) که مدافعی عناصر جهادی بوده ، و بعدها حزب الله که در کنار حکومت دمشق قرارگرفت .

پرزیدنت مشیل اعون ، معتقد است که بعد ای نشست پوتین و ترامپ در هلسینکی ( ۱۶ ماه ژوئیه ۲۰۱۸ ) ، سیاست ( عدم مداخله ) دیگر معنایی ندارد . از این رو ، او پیروزی پرزیدنت بشار اسد را به رسمیت می شناسد ، و به طور مستقیم در رابطه با بازگشت پناهندگان و عادی سازی روابط ، با او همکاری می کند .

بر عکس ، دیگر مسئولان سیاسی لبنان ، ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ را به صورت امری تصادفی قلمداد می کنند و نشست هلسینکی برای آنها امری است باطل و بی ارزش ، و همچنان به اعلامیه ی بابدا که از سوی باراک اوباما و هیلاری کلینتون در نخستین کنفرانس ژنو طراحی شده ، پایبنداند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] « Déclaration de Baabda », Réseau Voltaire, 11 juin 2012.

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.