US Navy’nin USS The Sullivans (DDG-68) destroyeri 56 seyir füzesiyle birlikte Basra Körfezinde konuşlandırıldı. Eş zamanlı olarak, 24 adet havadan-yere AGM-158 JASSM seyir füzesine sahip US Air Force’a bağlı bir B-1B stratejik bombardıman uçağı, Katar’daki El Udeyd Hava Üssü’ne ulaştı.

29 Ağustos’ta BM Genel Sekreteri António Guterres, Suriye’deki tüm tarafları itidale davet etti.

30 Ağustos 2018’de Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Suriyeli mevkidaşı Velid el-Muallim, gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısında İngiliz Mİ6’sını, Batılılar tarafından misilleme olarak ülkeye düzenlenecek bir saldırıyı meşru kılmak için Suriye’de bir kimyasal saldırı hazırlamakla suçladı.

Lavrov bu saldırının Mİ6 tarafından kurulan bir STK olan ve birçok kez çatışmalara müdahil olan Beyaz Kasklılar tarafından örgütleneceğinin altını çizdi.

El Muallim Beyaz Kasklıların bu operasyonda kurban etmek üzere İdlib Eyaletinde 44 çocuğu kaçırdığını belirtti. Kafr Zita’ya hazırlanan mizanseni kontrol etmek üzere İngiliz uzmanlar geldi.

Moskova’da, Rusya Anlaşmazlıklara Çözüm Merkezi Başkanı Aleksey Tsigankov Beyaz Kasklıların Serakib’e zehirli kimyasallar naklettiğini belirtti.

Moskova’da Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakarova bu operasyon kapsamında Mİ6’nın, Hala adlı hayali bir kız çocuğu adına kimyasal saldırıyla ilgili canlı yayın yapmakla ve saldırıyı Suriye Hükümetine yüklemekle görevli bir Twitter hesabı oluşturduğunu açıkladı.

Washington’da Rus Büyükelçisi Anatoli Antonov, yönetimi bu sahte bayrak operasyonuna katılmamaları konusunda uyardı.

Çeviri
Osman Soysal