Minye Kıpti Piskoposu Monsenyör Makarios, Mısırlı yetkilileri İslamcıların Hıristiyanlara yönelik saldırıların yeniden artması karşısında önlem almamakla suçladı.

Bundan iki hafta önce İzbet Sultan’da İslamcılar, bir Hıristiyanın kilise olarak kullanmakla suçladıkları evine saldırdılar. Aynı sahne geçtiğimiz hafta komşu köy Demşav Haşim’de de tekrarlandı. Evler yağmalanarak ateşe verildiler. Biri saldırgan olmak üzere üç kişi yaralandı.

Osmanlı işgalinden beri Hıristiyanlar bir kilise inşa etmek devletten izin almak zorundadırlar. 2016 yılında, cemaatler arasındaki ilişkilere barış getirmek gerekçesiyle çıkartılan bir yasa kiliselere izin verme yetkisini sadece polise verdi. Öte yandan subayların çok büyük bir bölümü, düzenli olarak camilerine gittikleri İslamcılara yakın. Halen çoğunluğu Hıristiyan dinine mensup 150’den fazla yerleşim kilise kurma iznini almayı bekliyor.

Kıpti Noel’inde (11 Ocak 2016) sorunu çözme taahhüdünde bulunan Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi, son olaylara herhangi bir tepki göstermedi.

Çeviri
Osman Soysal