İngiltere Başbakanı Theresa May, 5 Eylül’de Avam Kamarasında Scotland Yard’ın Sergey ve Yulia Skripal’e ve Çavuş Nick Bailey’e yönelik Noviçok saldırısı faillerinin kimliklerini belirlediğini açıkladı [1].

Alexander Petrov ve Ruslan Boşiroc (Rusya’da çok yaygın kullanılan isimler) adlı kişiler Moskova’dan Gatwick Havaalanına 2 Mart’ta saat 15.00’te gelmiş ve ertesi gün Moskova’ya 22.30’da dönmüşler.

Birleşik Krallık, Rusya hiçbir zaman kendi yurttaşlarını iade etmediği için bu ülkeden iade talebinde bulunmadı.

Rus hükümeti söz konusu kişilerin kinler olduğunu bilmediğini belirtti ve Londra’dan söz konusu kişilere ait parmak izlerini kendisine iletmesini istedi. Rus vatandaşlarına vize verilmesi prosedürü parmak izi alınmasını gerektiriyor. Öte yandan May hükümeti bu talebi kabul etmedi.

Gerçek olup olmadığını kontrol etme imkanı bulunmadığı için İngilizlerin suçlamalarının doğruluğu kanıtlanamıyor.

Birleşik Krallık ve Rusya arasındaki anlaşmazlık XIXncu ve XXnci yüzyıla damgasını vurdu. İngilizler Rusları yeni kabahatlerle suçlayabilmek için sık sık sahte kullandılar. 1924 yılında Sovyetleri Birleşik Krallık’taki seçimlere sahte bir müdahale girişimiyle suçladılar [2].

Çeviri
Osman Soysal

[1Theresa May statement on the Salisbury investigation”, by Theresa May, Voltaire Network, 5 September 2018.

[2Zinoviev’in sahte telgrafıyla ilgili olarak bakınız : “The Skripal Affair: A Lie Too Far?”, by Michael Jabara Carley, Strategic Culture Foundation (Russia) , Voltaire Network, 23 April 2018.