سناتور جان مک کین در ۲۵ ماه اوت ۲۰۱۸ ، در سن ۸۱ سالگی در گذشت، جراید بین المللی او را به صورت قهرمان جنگ ویتنام ،‌ مردی تطمیع نشدنی و غیر قابل تسلیم در برابر پرزیدنت ترامپ معرفی می کنند .

عملیات این ٬٬ مدافع آزادی ٬٬ در ویتنام ، به صورت بمباران اهالی غیر نظامی بوده است . در سال ۱۹۶۷ ، هواپیمایی که او خلبانش بود و به قصد تخریب کارخانه ی برق ویتنام فعالیت می کرد ، توسط جنگده ی شوروی دی سی ای مورد حمله قرار گرفت.او پس از دستگیری به مدت ۵ سال زندانی و شکنجه شد . او فرزند آدمیرالی است که رهبری پاکوم را به عهده داشت .

در سال ۱۹۸۲ در اتاق نمایندگان انتخاب و از سال ۱۹۸۶ وارد سنا می شود . این مرد تطمیع نشدنی یکی از پنج سناتور فاسدی است که در گروه شارل کیتینگ خدمت می کند ( گروه کیتینگ پنج نفره ) ، آنها به کلاه برداری از سپرده گذاران کوچک اقدام می کردند .

به هنگام کارزار انتخاباتی سال ۲۰۰۰ اودر مقابل بوش پسر قرار می گیرد . بوش پسر او را متهم به خیانت به کشور می کند ( چرا که در زیر فشار شکنجه به مسائلی مربوط به کشورش اقرار و امضاء کرده بود ) و به قهرمان بودن او اعتقادی ندارد

او کاندیدای حزب جمهوری خواه علیه باراک اوباما در سال ۲۰۰۸ بوده ، در این کارزار انتخاباتی ، نیویورک تایمز نام سازمان هایی که در سال ۲۰۰۰ در عوض مبالغی که برای رهبری کمیسیون بازرگانی پرداخته بود و از او حمایت کرده بودند فاش نمود .

او در سیاست داخلی کشورش غیر قابل طبقه بندی می باشد ، او زنانی را که به سقط جنین اقدام می کنند به انجام جنایت متهم می کند ، و در عین حال مخالف شکنجه می باشد .

از سال ۱۹۹۳ ، جان مک کین ، دوران سناتوری و مدیریت سازمان ای ار ای را آغاز می کند ، سازمان ای ار ای به جهت ایجاد انحراف در احزاب راست گرای جهانی فعالیت می کند . این سازمان به طور کاذب از اصول سازمان
National Endowment for Democracy
حمایت می کند ( که در واقع اتحادیه ی اطلاعاتی گروه پنج چشم می باشد که شامل استرالیا ، کانادا ، ایالات متحده ، زلاند نو و انگلستان است ) با وجود بخش های پیچیده ی قضایی این اتحادیه ، عمل کرد آن به صورت اجرایی می باشد . مک کین به مدت ۲۵ سال از اصل جدایی قوای کشوری تخطی می کرده و تا اوایل همین ماه ، توسط دوست خود سناتور دان سولیوان جایگزین می شود .

از آنجاییکه رهبری سازمان ای ار ای را به عهده داشت ، کودتا های بسیاری را تدارک دیده و تمام جنگ های ایالات متحده و انگلستان را بدون هیچ استثنایی حمایت نموده . به طور مثال او در کودتای ناموفق علیه هوگو چاوز در ونزوئلا شرکت داشته ، همچنین در برکناری رئیس جمهور هایتی - ژان برتران آریستید . در کنیا به کودتای ناموفق علیه ماوآی کیباکی اقدام می کند . و اخیراََ نیز در اوکراین در برکناری پرزیدنت ویکتور یانوکوویچ شرکت داشته است .

او یکی از رهبران اصلی ٬٬ بهار عربی ٬٬ به حساب میآید . و جنگ علیه لیبی و سوریه را تدارک دیده است ، که در جلسه ای میان اتحادیه ی سری کشورهای متعهد در قاهره در ماه فوریه ی ۲۰۱۱ برگذار گردید . سپس به لبنان سفر می کند تا بتواند به عناصر جهادی سوریه از طریق نماینده ی مجلس موافق حریری - عقاب ساکر ، سلاح و مهمات برساند . در همین فرصت او به ارسال سفر می کند و تصمیم می گیرد تا پایگاهی در این منطقه برای عناصر جهادی برای جنگ علیه سوریه تاسیس نماید .

در ماه مه ۲۰۱۳ ، به طور غیر قانونی به شمال تحت محافظت نیروهای اسرائیلی سفر می کند . در آنجا با رهبران جهادی ، به خصوص محمد نور ، که ۱۱ تن از شهروندان لبنانی را ربوده بود ، ملاقات هایی ترتیب می دهد . و به اعتقاد ما ، او با ابوبکر بغداری نیز که خودرا خلیفه ی خود خوانده داعش می نامید ملاقات کرده ، که البته این موضوع از سوی مدیر دفتر وی تکذیب شده است .

Sean Hannity’s Show fox newsهر چند یک سال بعد ، از سوی
در تاریخ ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۴ دعوت می شود ، و در این برنامه از موضوع آتش بس ناپایدار میان عناصر میانه رو و تند رو را انتقاد می نماید . سپس با اشاره به تجربه ی خود در ویتنام ، مدعی به آشنایی با وضعیت موجود در سوریه می باشد ، و معتقد است که باید برای سرنگونی جمهوری عرب سوریه از کلیه ی گروههای شورشی استفاده نمود . و خود اذعان می دارد که با رهبران داعشی ملاقات هایی داشته و با آنها رابطه ی دائمی برقرار نموده است .

او مصمم و با خونسردی تمام و بدون اظهار پشیمانی ، در نابودی نیمی از جهان سهیم بوده است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian