Rusya, İngilizleri İdlib’te sahte bayrak altında bir kimyasal saldırı hazırlamakla suçlarken ABD Suriye’yi benzer bir saldırıya hazırlanmakla suçluyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde tanık olduğumuz şiddetli tartışmalar Batılıların müdahalesinin eli kulağında olduğu izlenimi verebilir.

Gerçekte İngilizler Suriye’yi ancak kara birliklerini İdlib’te konuşlandırırsa suçlayabilir, çünkü kimyasal silahlar hava yoluyla değil ama sadece top mermisiyle yayılabilir. Şimdilik İdlib’e yönelik kara saldırısının hazırlıkları Rusya’nın El Kaide tesislerine yönelik sınırlı hedefli bombardımanlar gerçekleştiriliyor. Sadece bu kadar.

Eğer İdlib saldırısı, ABD’de Temsilciler Meclisi ve Senato’nun üçte birine yönelik seçimlerin tarihi olan 6 Kasım 2018’den önce gerçekleştirilirse Suriye kendini tehlikeye atabilir. Böyle olursa, Başkan Trump’ı acilen müdahalede bulunma zorunda bırakmak için İngilizlerin sahte bayrak operasyonlarını gerçekleştirmeleri yeterli olacaktır, yani Londra’nın isnatlarının doğruluğunu kontrol etme zamanı olmadan. Aksi halde Donald Trump ara seçimi kaybetme ve yeni Kongre tarafından yeniden suçlanıyor olma riskini almış olacaktır.

Bu koşullarda bir ABD saldırısı önceki mizansenlerin aksine fazlasıyla ölümcül olacaktır.

Dolayısıyla Suriye için İdlib’i kurtarmak için bu seçimlerin sonucunu beklemek daha temkinli olacaktır.

Çeviri
Osman Soysal