ائتلاف لاییک مقتدا صدر ،در پی تظاهرات بصره ، از نخست وزیر عراق حیدر عبادی که متعهد پیشین او بوده است ، خواست تا عذر خواهی کند و از قدرت کناره گیری نماید .

مقتدا صدر ، با وجود آنکه لیدر مذهب شیعه ی عراق می باشد ، از سیاست استقلال در رابطه با ایران و ایالات متحده حمایت می کند و استراتژی همکاری با سایر گروه های مذهبی عراق را دارد .

نخست وزیر حیدر عبادی از سوی ایران و ایالات متحده در سال ۲۰۱۴به کشور عراق تحمیل گردید ، با اینکه انتخابات دمکراتیک از سوی نوری الملکی صورت گرفت . او متعهد شده بود تا از سیاست های ایالات متحده ، پس از انتخابات دور دوم خود ، پیروی نماید . و اعلام کرده بود از تحریمات ایالات متحده نسبت به ایران حمایت خواهد کرد .

آیت الله علی سیستانی ، چهره ی دوم مذهب شیعه در این کشور ، از مجلس درخواست کرد تا به طور فوری دولت جدیدی را سر کار آورد تا به این بحران خاتمه دهد .

تظاهراتی که در بصره صورت گرفت ،دلایل کهنه و نوینی دارد : مسمومیت آب شرب ، که به قدری شور است که نمی توان آن را مصرف کرد . تا کنون ۱۴ نفر به علت آشامیدن از این آب جان باخته اند . بصره ،مرکز حیاتی نفت عراق می باشد . سوای مشکلات آب و خدمات عمومی ، این شهر از تحریمات ایالات متحده علیه ایران متاثر خواهد شد . اکثریت ساکنین شیعه مذهب می باشند . با این وجود کنسولگری ایران و جمعی از فرستادگان ایرانی در فرودگاه این شهر ، مورد حملات وحشیانه ای قرار گرفتند .

این حوادث زمانی اتفاق افتاد که دولت حسن روحانی از کمک های اروپایی نامید شد و نسبت به تحریمات پرزیدنت ترامپ واکنش نشان داد . دولت او با پاسداران انقلاب اتحادی ایجاد نمودند تا حضور نظامی خود را خارج از مرزها تحکیم بخشند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian