ولترشبکه

عراق در چهارراه حوادث

+

ائتلاف لاییک مقتدا صدر ،در پی تظاهرات بصره ، از نخست وزیر عراق حیدر عبادی که متعهد پیشین او بوده است ، خواست تا عذر خواهی کند و از قدرت کناره گیری نماید .

مقتدا صدر ، با وجود آنکه لیدر مذهب شیعه ی عراق می باشد ، از سیاست استقلال در رابطه با ایران و ایالات متحده حمایت می کند و استراتژی همکاری با سایر گروه های مذهبی عراق را دارد .

نخست وزیر حیدر عبادی از سوی ایران و ایالات متحده در سال ۲۰۱۴به کشور عراق تحمیل گردید ، با اینکه انتخابات دمکراتیک از سوی نوری الملکی صورت گرفت . او متعهد شده بود تا از سیاست های ایالات متحده ، پس از انتخابات دور دوم خود ، پیروی نماید . و اعلام کرده بود از تحریمات ایالات متحده نسبت به ایران حمایت خواهد کرد .

آیت الله علی سیستانی ، چهره ی دوم مذهب شیعه در این کشور ، از مجلس درخواست کرد تا به طور فوری دولت جدیدی را سر کار آورد تا به این بحران خاتمه دهد .

تظاهراتی که در بصره صورت گرفت ،دلایل کهنه و نوینی دارد : مسمومیت آب شرب ، که به قدری شور است که نمی توان آن را مصرف کرد . تا کنون ۱۴ نفر به علت آشامیدن از این آب جان باخته اند . بصره ،مرکز حیاتی نفت عراق می باشد . سوای مشکلات آب و خدمات عمومی ، این شهر از تحریمات ایالات متحده علیه ایران متاثر خواهد شد . اکثریت ساکنین شیعه مذهب می باشند . با این وجود کنسولگری ایران و جمعی از فرستادگان ایرانی در فرودگاه این شهر ، مورد حملات وحشیانه ای قرار گرفتند .

این حوادث زمانی اتفاق افتاد که دولت حسن روحانی از کمک های اروپایی نامید شد و نسبت به تحریمات پرزیدنت ترامپ واکنش نشان داد . دولت او با پاسداران انقلاب اتحادی ایجاد نمودند تا حضور نظامی خود را خارج از مرزها تحکیم بخشند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.