Voltaire İletişim Ağı

İran: İsfendiyar Rahim Meşai 6,5 yıl hapse mahkum oldu

+

Mahmud Ahmedinejad’ın eski Özel Kalem Müdürü İsfendiyar Rahim Meşai, İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik komplo kurmak suçundan 5 yıl hapse, rejime karşı propagandadan bir yıl ve kamu yetkililerine yönelik hakaret suçunda altı ay hapse mahkum edildi. Yani toplam olarak altı buçuk yıl.

İsfendiyar Rahim Meşai (fotoğrafta solda), 2013 yılında Ahmed Ahmedinejad (sağda) tarafından yerine geçecek kişi olarak sunuluyordu. Öte yandan Anayasa Muhafızları Konseyi kendisini « kötü Müslüman » olarak niteleyerek adaylığına engel olmuştu.

Meşai’nın kızı, Ahmedinejad’ın büyük oğluyla evlendi.

Ahmedinejad ve Meşai, İmam Humeyni’nin anti-emperyalist devrimine katıldılar ve onun gibi Şii din adamlarıyla anlaşmazlığa düştüler (muzaffer dönüşünden önce Ayetullah, Şah Rıza Pehlevi tarafından kovulmasını destekleyen üst düzey din adamları tarafından reddedilmişti).

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın eski Yardımcısı Hamid Bagai, gizli suçlamalarla ve gizli yapılan yargılama sonucunda daha önce Mart 2018’de 15 yıl hapse mahkum olmuştu. 2017’de Ahmedinejad’ın desteğiyle Cumhurbaşkanlığına aday olmaya kalkışmış ama başarısız olmuştu. Onun adaylığı da Anayasa Muhafızları Konseyi tarafından reddedilmişti.

Eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Aralık 2017’de yaşanan hükümet karşıtı gösterilerden beri ev hapsinde tutuluyor.

Böylece Şeyh Hasan Ruhani yönetimi ve müttefikleri tarafından, laikler –yani siyasi ve dini kurumların ayrılmasından yana olanların– başsız bırakılmış oluyor.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.