11 Mayıs 2013’te, Türkiye’nin Reyhanlı ilçesinde (Suriye sınırında) iki bomba tuzaklı araç patlayarak 51 kişinin ölümüne ve 140 kişinin yaralanmasına yol açtı. Türk hükümeti hemen Suriye’yi saldırının faili olmakla suçlamış ve ilçede AKP tarafından Suriyeli mültecilere yönelik pogromlar örgütlenmişti.

Bu arada Suriye olayla ilgili tüm suçlamaları reddetmiş ve RedHack tarafından kamuoyuna ifşa edilen Türk jandarmasına ilişkin belgeler operasyonun sahte bayrak altında Türk hükümeti tarafından düzenlendiğini ortaya koyuyordu.

Beş yıl sonra, 12 Eylül 2018’de Türk hükümeti, Lazkiye’de (Suriye) Türk gizli servisi (MİT) tarafından kaçırıldığı iddia edilen 34 yaşında Yusuf Nazik (fotoğraf) adlı Türk vatandaşını devlet televizyonuna çıkarttı. Söz konusu kişi Reyhanlı saldırısını Suriye gizli servisleri hesabına gerçekleştirdiğini açıkladı.

RedHack, 1990 yılında kurulan ve özellikle 2012’den beri faaliyette olan bir Marksist-Leninist gruptur. Türk ve İsrail devletlerine ait birçok siteye saldırmış ve çok sayıda resmi belgeyi ifşa etmiştir. Bugüne kadar yayınladığı tüm belgelerin gerçek olduğu ortaya çıkmış ve Türk yetkililer yalanları ve çelişkileriyle baş başa kalmıştı. RedHack Reyhanlı saldırısıyla ilgili belgeleri yayınladığında, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, grubu « vatana ihanetle » suçlamıştı. Grubu « terörist » olarak nitelemiş ve sonuçsuz kalan tutuklamalara girişmişti.

Artık Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, 11 Eylül 2018’de Suriye Arp Cumhuriyeti’nin İdlib’te yürüttüğü terörle mücadele harekatına karşı uluslararası bir kampanya başlattı. Özellikle Wall Street Journal’de konuyla ilgili bir serbest makale yazmıştır [1]. MİT’in Reyhanlı saldırısıyla ilgili açıklaması, bizzat Suriye’yi terörizmle suçlayarak İdlib’te El Kaide’nin savunulmasını hedeflemektedir.

Çeviri
Murat Özdemir

[1«The World Must Stop Assad», by Recep Tayyip Erdoğan, Wall Street Journal (United States) , Voltaire Network, 11 September 2018.