ولترشبکه

خروج از جنگ علیه سوریه

کاخ سفید قادر به خروج از جنگ علیه سوریه نمی باشد . پرزیدنت ترامپ ، در برابر دو گزینه قرار گرفته : دولت خود خوانده ی ٬٬ ثابت و برجا ٬٬ ( بنا بر نویسنده ی گمنام نیویورک )تیمز)ـ که از استراتژی رامسفلد- سبروسکی پیروی می کند ، همین طور در برابر بلندپروازی های متحدان اسرائیلی ، فرانسوی ، بریتانیایی و ترک . منطق منافع ، به جای پیدا کردن راه حل ، جنگ را از نقطه ای به نقطه ی دیگر جا به جا می کند .

| دمشق (سوریه)
+
JPEG - 36 kb
نقطه های قدرت ، که از سخنرانی آدمیرال سبروسکی در پنتاگون در تاریخ ۲۳ ماه ژوئیه ۲۰۰۳ استخراج شده . در سمت چپ ، به رنگ بنفش ، مناطقی است که باید ساختارهای دولتی آن نابود شود .

در حالی که کاخ سفید و روسیه موافقت کردند تا به جنگ علیه عناصر دست نشانده ی جهادی پایان دهند ، اما هنوز خبری از صلح نیست . علت چیست ؟

جنگ علیه سوریه چه علتی داشت ؟

بر عکس این تفکر رایج که در اثر هفت سال تبلیغات شکل گرفته ، جنگ علیه سوریه ٬٬ انقلابی نیست که با ناکامی مواجه شده باشد ٬٬ . درماه سپتامبر ۲۰۰۱ ، در پنتاگون ، تصمیم به جنگ علیه سوریه گرفته شده ، و مدت زیادی مقدمات آن ، به رغم مشکلات فراوانی که داشت ،فراهم آمده .

جنگی که یک ده برای شکل دادن آن طول کشید

حال بپردازیم به مراحل مقدماتی این جنگ :

JPEG - 38.6 kb
فراهم آوردن مقدمات جنگ در کتاب اخیر تی یری میسان مفصلاََ آورده شده . این کتاب به زبان های فرانسوی ، انگلیسی ، روسی و ترکی موجود می باشد ، و در ماه سپتامبر به زبان انگلیسی ، عربی و ایتالیایی به بازار خواهد آمد .

- در ماه سپتامبر ۲۰۰۱ ، وزیر دفاع ایالات متحده ، دونالد رامسفلد ، از استراتژی آدمیرال سبروسکی پیروی می کند . ساختارهای دولتی نیمی از جهان باید نابود گردند . ایالات متحده کلیه ی دولت هایی که اقتصاد آنها به علت وجود منابع طبیعی ، جهانی شده اند و مناطقی که هنوز به این شکل در نیامده اند را تحت کنترل خود در خواهد آورد . پنتاگون عملیات خود را با ٬٬ تغییر شکل ٬٬ ٬٬ خاور میانه ی بزرگ ٬٬ آغاز خواهد کرد [1]

- در ۱۲ ماه دسامبر ۲۰۰۳ ، جرج بوش پسر ، قانون Syria Accountability and lebanese Sovereignty Restoration Act امضا می کند . از آن به بعد ، رئیس جمهور ایالات متحده این اجازه را دارد تا وارد جنگ علیه سوریه شود - بدون آنکه کنگره به او اجازه بدهد . [2]

- در ۲۰۰۴ ، به هنگام نشست لیگ عرب در تونس ، پرزیدنت بن علی می کوشد تا قانونی رابه اجرا بگذارد که در آن لیگ می تواند علیه دولت عضوی که چارچوب جدید حقوق بشر و لیگ را قبول نمی کند ،از فشار و قدرت استفاده کند .

- در ۲۰۰۵ ، سازمان سیا انقلاب رنگی سدر را در لبنان آغاز می کند . در جریان آن رفیق حریری ، لیدر سنی به قتل می رسد ، و روسای جمهور مسیحی و علوی سوریه مسئول این حادثه شناخته می شوند ، و نیروهای سنی علیه نیروهای حافظ صلح سوریه بپا می خیزند . در همان حال نیروهای مارین ایالات متحده آماده ی استقرار در بیروت می باشند و سوریه خود را کنار می کشد ، و از این تحرکات می خوابد [3] . [4]

- در ۲۰۰۶ ، دیک چنی ، به دخترش لیز مسئولیت به وجود آوردن ٬٬ گروهی برای عملیات سیاسی در ایران و سوریه ٬٬ را واگذار می کند . او حمله ی اسرائیلی را به حزب الله سازمان دهی می کند ، با این تصور که آنها نخواهند توانست برای مدت طولانی مقاومت کنند . نیروی مارین ایالات متحده به بیروت می آیند و آماده ی ادامه ی مسیر آزادی بخش خود به سمت دمشق می باشند . اما این عملیات نیز با شکست مواجه می شود ، و اسرائیل پس از جنگ ۳۳ روزه ، مجبور به عقب نشینی می شود [5]

- در ۲۰۰۸ ، واشنگتن بار دیگر آماده ی ایجاد بحران از جانب لبنان می گردد . نخست وزیر این کشور فواد سینیورا ، تصمیم می گرد تا راه های ارتباطی نیروی مقاومت و حمل و نقل به سوی تهران را متوقف سازد . پس از چند ساعت ، حزب الله تمامی نیروهای نظامی غرب را از میان بر میدار و کلیه ی زیر ساخت های خود را مستقر نمی کند .

- را اتخاذ می کند . دولت اوباماLeading from behind- در ۲۰۱۰ ، واشنگتن از قانون حمله به لیبی و سوریه را به انگلستان و فرانسه محول می کند مطابق با پیمان لانکاستر هاووس

- در ۲۰۱۱ ، آغاز عملیات نظامی در سوریه می باشد .

درنتیجه ، جنگ علیه سوریه به صورت اقداماتی خود جوش نبوده

جنگی غیر مستقیم

جالب اینجاست که جنگ علیه سوریه ، با وجود آنکه توسط دولت هایی که خود را دوستداران سوریه می نامند ، آغاز شده است ، اما در واقع تمام و کمال از سوی ارتشی غیر دولتی که عناصر جهادی می باشند ، انجام گرفته .

به مدت هفت سال جنگ ، ۲۵۰ هزار تن جنگنده از خارج به کشور آمده اند تا با جمهوری عرب سوریه بجنگند . هر چند در چهار سال اولیه ، این عناصر به قدر کافی آمادگی نداشتند ، و گوشت استخوان هایی در برابر توپ و تانک به حساب می آمدند ، اما سربازانشان بیشتر از ارتش عرب سوریه مجهز بودند . بزرگترین قاچاق اسلحه ی جهانی برای رسانیدن سلاح جنگی به آنها ،صورت گرفت [6]

کشورهای غربی هرگز از دوران رنسانس ، به این همه سرباز مزدور دست رسی نداشته اند

بنا بر این در سوریه انقلابی ناکام صورت نگرفت .

JPEG - 27.4 kb
در کادر استراتژیک آدمیرال سبروسکی ، خرد شدن کشورهای خاور میانه توسط پنتاگون. این نقشه توسط کلنل پیترز در سال ۲۰۰۶ منتشر گردید ،اما پیش از حادثه ی ۱۱ سپتامبر ،در این رابطه بحث هایی صورت گرفت

جنگ توسط متحدانی صورت گرفت که هر یک هدف خود را دنبال می کردند

اسرائیل می بایستی به لبنان حمله کند ، و جنگ علیه لیبی و سوریه به دست انگلستان و فرانسه صورت بگیرد ، همچنین از نیروهای ناتو در ترکیه استفاده شود ، اما طرح پنتاگون توسط متحدانش مختل گردید .

اسرائیل

که به دنبال ایدئولوژی استعماری پدران خود می باشد ، سیاست تقسیم همسایگان بزرگ خود را در سر می پروراند ، تا به لحاظ قومی و مذهبی کشورهای کوچک یک دستی باشند . اسرائیل در لبنان کوشید تا دو دولت مسیحی و مسلمان به وجود آورد ، همینطور کشور کردستان در عراق و سوریه . ما به اسناد استراتژیک اسرائیل دست رسی نداریم ، اما خط و مشی تل آویو به ٬٬ طرح اینون سال ۱۹۸۲ ٬٬ شباهت دارد (۸) همچنین به  [7]Advanced Strategic and Political Studies 1992اسنستیتوی

استراتژی اسرائیلی در خطوط اصلی آن به طرح ٬٬ فرم دهی مجدد خاور میانه ی بزرگ ٬٬ رامسفلد - سبروسکی شباهت دارد . با این وجود همان هدف را دنبال نمی کند : پنتاگون خواستار کنترل به کشورهای متحول ثروتمند منطقه می باشد ، در حالی که اسرائیل می خواهد مطمئن باشد که همسایگان قویتری در منطقه علیه اش قیام نخواهند کرد .

انگلستان و فرانسه

انگلستان وفرانسه ، به سیاست استعماری گذشته ی خود بازگشته اند ، همان که به هنگام انحلال امپراطوری عثمانی و تقسیم بندی خاورمیانه ، به آن متکی بودند ( پیمان سایک - پیکو ) .

انگلستان بار دیگر قیام بزرگ اعراب را در سال ۱۹۱۵ به رهبری لورنس عربستان از سر می گیرد که علیه امپراطوری عثمانی طراحی شده بود . در آن زمان آنها به کلیه اعراب در صورت نابودی دولت عثمانی ، قول آزادی و استقرار دولت وهابی را داده بودند . اما این بار در صورت نابودی دولت های ملی ، قصد داشتند تا آنها را توسط عناصر اخوان مسلمین جایگزین نمایند . اما ،در سال ۱۹۱۵ ، امپراطوری بریتانیا نتوانست به جای امپراطوری عثمانی سر کار بیاید ، و در سال ۲۰۱۱ نیز ، اعراب آزادی خود را بدست نخواهند آورد . و این دوره ی آغازین ٬٬ بهار عربی است در سال ۲۰۱۱ ٬٬ [8]

فرانسوی ها خواستار برقراری ملت و دولتی هستندکه به هنگام واگذاری سوریه به آنها اتفاق افتاد . همان موضوعی که نوه ی پیکو - رئیس جمهور سابق فرانسه ژیسکار دستن توضیح می داد [9] . همان موضوعی که پرزیدنت هلند به هنگام سفر خود به سازمان ملل در سپتامبر ۲۰۱۵ عنوان کرد . فرانسه ، به مانند سالهای ۱۹۲۱ ، خواهان جدایی قومی کردها و عرب ها می باشند . آنها از وجود کشور کردستان حمایت می کنند ، کردستانی که نه در محل تاریخی خود ( یعنی ترکیه ) قرار دارد ، بلکه در هر نقطه ی سرزمین های عرب سوری می تواند باشد .

ترکیه

ترکیه رویای میثاق ملی پایه گذار خود - مصطفی کمال آتاتورک - را دنبال می کند [10] که توسط پارلمان عثمانی در تاریخ ۱۲ ماه فوریه ی ۱۹۲۰ به وجود آمد . ترکیه خواستار الحاق شمال سوریه ـ منطقه ی آلپ ، می باشد و می خواهد مسیحیان ملولا و ارامنه ی کساب را بیرون کند .

ترکیه با سایر هم پیمانان خود دچار مشکل شده : با اسرائیل ، چرا که می خواهد شمال سوریه را به کشور خود ملحق کند و خواهان استقلال این منطقه نمی باشد ، با انگلستان : از آنجاییکه می خواهد خلافت عثمانی را احیا کند ، و با فرانسه : چرا که مخالف به وجود آمدن کشور کردستان مستقل در سوریه می باشد . و به خصوص با ایالات متحده ، که آشکارا بعد از انهدام سوریه ، می خواهند ترکیه را تقسیم کنند [11]

چگونه می توان از این جنگ خارج شد ؟

با وجود هفت سال جنگ ، دولت سوریه همچنان سر پا ایستاده . جمهوری عرب سوریه و متحدانش : روسیه - ایران و حزب الله پیروز شدند . ارتش های خارجی ( عناصر جهادی ) به همراه حامیان خویش : ایالات متحده ، اسرائیل ، انگلستان ، فرانسه و ترکیه ، شکست سختی خوردند .

نه تنها این جنگ تمامی خواستهای اوایل قرن بیستم را بیدار نمود ، اما هیچ یک از طرفین شکست خورده ، حاضر به ترک میدان نیستند .

آغاز مجدد جنگ توسط نیروهای شکست خورده ی جهادی ، به دور از منطق و کاری است احمقانه . از این پس حضور ارتش روسیه ، اجازه ی هر گونه تهاجم مستقیم را نمی دهد .ملت سوریه بیدار شده اند ، وحاضراند بیش از این تحمل کنند و مجهزتر می باشند . عقاید مردم را به مانند سال ۲۰۱۱ ، نمی توان دست کاری کرد . با وجود آنکه کشورهای غربی بار دیگر از شعار ٬٬ بشار باید برود ٬٬ در رسانه های خود استفاده می کنند .

منطق این بحران در آن است که در جای دیگر ادامه داشته باشد . چنانچه آدمیرال سبروسکی قصد داشت تا جنگ را به آسیای مرکزی و جنوب شرقی آسیا هدایت کند ، جانشینان او می خواهند مشکل خاور میانه ی بزرگ را حل کنند . همانگونه که از تغییر موضع دولت روحانی و کشمکش های بصره به چشم می خورد آنها قصد دارند بحران را از عراق شروع کنند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] « Le projet militaire des États-Unis pour le monde », par Thierry Meyssan, Haïti Liberté (Haïti) , Réseau Voltaire, 22 août 2017.

[2] “Syria Accountability and Lebanese Sovereignty Restoration Act”, Voltaire Network, 12 December 2003.

[3] « Révélations sur l’assassinat de Rafiq Hariri », par Thierry Meyssan, Оdnako (Russie) , Réseau Voltaire, 29 novembre 2010.

[4] جنگ داخلی لبنان (۱۹۷۸-۹۰ ) با قرار داد طائف تمام مش یود . و بنا بر خواسته ی لیگ عربی ، و تایید شورای امنیت سازمان ملل ، ارتش عرب سوریه به کمک ارتش لبنان می آید تا نیروهای میلیشیای منطقه را خلع سلاح نماید ، و کشور را به صورت نیروی حافظ صلح در آورد . هر چند اسرائیل ، سوریه را متهم به اشغال لبنان می کند ، که این موضوع صحت ندارد

[5] L’Effroyable Imposture, Tome 2

[6] “میلیاردها دلار جنگ افزار علیه سوریه”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 22 ژوئيه 2017, www.voltairenet.org/article1...

[7] «A Clean Break, a New Strategy for Securing the Realm», Institute of Advanced Strategic and Political Studies, Jérusalem-Washington.

[8] Voir les e-mails du Foreign Office révélés, en 2005, par Derek Pasquill.

[9] « Il faut envoyer l’ONU pour pacifier la Syrie », Propos de Valéry Giscard d’Estaing recueillis par Henri Vernet et Jannick Alimi, Le Parisien, 27 septembre 2015.

[10] “Misak-ı Milli Kararları”, Voltaire İletişim Ağı , 28 Ocak 1920.

[11] “Stability, America’s Ennemy”, Ralph Peters, Parameters, Winter 2001-02, pp. 5-20. « Blood borders : How a better Middle East would look », Ralph Peters, Armed Forces Journal, June 2006.

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.