Amiral William H. McRaven, Savunma Bakanına İnovasyon Danışma Konseyi’nden istifasını sundu.

Bu konsey 1996 yılında, Silikon Vadisindeki yenilikçi endüstrilerden olabildiğince yararlanabilmek için Savunma Bakanı Ash Carter tarafından kurulmuştu. İnternet ve askeri alanındaki üst düzey kişileri bir araya getirmektedir.

Amiral McRaven, eski CİA Başkanı John Brennan’ın güvenlik iznini kaldırması sırasında Trump ile anlaşmazlığa düştü. O dönem, dayanışma duygusuyla kendi güvenlik izninin de kaldırılmasını talep etmek üzere bir serbest makale yayınlamıştı. Bu metin, istihbarat eski üst düzey yetkililerinin de Brennan’a destek metni yayınladıkları [1] aynı gün, Washington Post’ta yayınlandı [2].

New York Times’te, bu kez Beyaz Saray’daki bir üst düzey yetkiliye atfedilen Trump karşıtı imzasız bir serbest makalenin yayınlanmasından sonra [3], McRaven’in görev yaptığı konseyden istifa etmesi istendi.

Amiral McRaven, Neptün’ün Mızrağı (Neptune’s Spear) harekatını yöneterek ün kazanmıştı. Pakistan Abbottabad’taki evinde Usame bin Ladin’i öldürdüğü belirtiliyor. Başkan Barack Obama tarafından sahnelen bu harekat Pakistan tarafından sert bir şekilde kınanmıştı. Öncelikle ülke egemenliği ihlal edildiği, sonra da Usame bin Ladin Abbottabat’ta ikamet etmediği, ama Aralık 2001’de Afganistan’da ölmüş olduğu için. Amiral McRaven o dönem Özel Kuvvetleri (US SoCom) yönetmişti. Bu konuyla ilgili olarak Kongre’de ifade vermiş ve dünyanın 78 ülkesinde siyasi cinayetler işlediğini övünerek ifşa etmişti. Başkan Obama McRaven’i, dünyanın neresinde ve her kim olursa olsun 48 saatten az bir süre içerisinde öldürebilecek şekilde müttefik Özel Kuvvetleri ile birlikte bir şebeke oluşturmakla görevlendirmişti [4].

John O.Brennan, başkan oluncaya kadar CİA’de uzun bir kariyer gerçekleştirdi (2013-17). Örgütün insansız hava aracı ile cinayet programını başarıyla geliştirdi. Bu kapsamda, Amiral McRaven ile sıkı bir şekilde çalıştı. Askeri istihbarattan General Michael T. Flynn ile anlaşmazlığa düştü. Başkan Trump’ın Ulusal Güvenlik Başdanışmanı olan McRaven, zaman kaybetmeden Brennan’ı yeniden görevlendirdi ve CİA’yi düşmanlarını tasfiye etme değil ama insan istihbaratı görevleri çerçevesinde yeniden örgütlemeye çalıştı. Brennan bunun üzerine, onları Rus ajanları olmakla suçlayarak, Flynn ve Trump arasındaki siyasi mücadeleyi yönlendirdi. Kaldırılan güvenlik izni 15 Ağustos 2018’te yeniden iade edildi.

Çeviri
Osman Soysal

[1Statement from former senior intelligence officials”, Voltaire Network, 16 August 2018.

[2«Revoke my security clearance, too, Mr. President», by William H. McRaven, Washington Post (United States) , Voltaire Network, 16 August 2018.

[3I Am Part of the Resistance Inside the Trump Administration”, New York Times (United States) , Voltaire Network, 5 September 2018.

[4Forze speciali globalizzate”, di Manlio Dinucci, Il Manifesto (Italia) , Rete Voltaire, 14 maggio 2014.