Voltaire İletişim Ağı

Almanya, Feltman talimatına karşı tavır alıyor

+

Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, 14 Eylül 2018’de gönderdiği bir tweette, ülkesinin « serbest seçimlere yol açacak bir siyasi çözüm imkanı olması durumunda » Suriye’nin yeniden inşası sürecine katılmaya hazır olduğunu duyurdu.

Bir Batılı yönetici, Batılıların dile getirdikleri resmi savaş hedeflerine (« rejim değişikliği ») hiç değinmeksizin, ilk kez bir siyasi çözümün uygulanması sırasında Suriye’nin yeniden inşa edilmesi olasılığından söz ediyor. Böylece Almanya, Rusya tarafından kamuoyuna ifşa edilen Feltman talimatına karşı gizlice tavır alan ilk devlet oluyor [1].

Dışişleri Bakanı Maas, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşmesinden önce ve Savunma Bakanı Ursula con der Leyen’in Bundeswehr’e Suriye’ye yönelik bir müttefik bombardımanına katılmaya hazırlanma talimatı vermesinden sonra görüşlerini dile getirdi.

Merkel Hükümeti aynı zamanda hem binlerce askeri Almanya’da « misafir » olan ABD’yi, hem de birlikte çalışmayı umduğu Rusya’yı memnun etmeye çalışmaktadır.

Çeviri
Osman Soysal

[1] “Parameters and Principles of UN assistance in Syria”, yazan Jeffrey D. Feltman, ve bu konuda yaptığımız yorum: « BM yönetimi savaşı nasıl örgütlüyor? », yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı, 5 Eylül 2018.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.