ولترشبکه

ریاض گنبد آهنین از اسرائیل خریداری کرده

+

گنبد آهنین سیستم پدافند دفاعی اسرائیلی در برابر خمپاره و راکت با برد نزدیک می باشد ، بنا بر گذارش رسانه ی سعودی ، عربستان آن را از اسرائیل خریداری کرده است . ایالات متحده در فرایند فروش و تحویل آسان آن نقش داشته .

Rafael Advanced Defense Systemsگنبد آهنین از سوی شرکت ساخته شده است . از سال ۲۰۱۱ در طول نوار غزه فعالیت آن آغاز شده ، و از سال ۲۰۱۷ با قرار دادن در سکوهای شناور ، در دریا بهره برداری می شود . قیمت آن که آشکار نیست از سوی ایالات متحده تامین می شود . لابی اسرائیلی در کنگره ی آمریکا ، برای فروش آن به کره ی شمالی و کشورهای ساحلی که با روسیه همسایه می باشند ، تبلیغات گسترده ای انجام می دهد .

این گنبد از رادار سه بعدی با قدرت رهگیری الکترونیکی و یک رایانه برای کنترل حملات و از واحد پرتاب موشک برخوردار است . این رادار تا کنون به هفت کشور فروخته شده است . اما تقاضا در بازارهای بین المللی ، برای محافظت از راکت های برد کوتاه رونقی ندارد . تنها رومانی در ماه مه ۲۰۱۸ ، تمام این سیستم را خریداری کرده .

عربستان سعودی ، گنبد آهنین را برای محافظت از مرزهای خود در برابر حملات یمن به کار می برد . با این وجود ، این سیستم قادر نیست تا از ریاض در برابر موشک Basler Zeitungهایی با برد متوسط حمایت کند . به گذارش بحث هایی در این رابطه ،از ماه ژانویه ی ۲۰۱۸ در جریان بوده است .

در واقع ، عربستان سعودی و اسرائیل از سال ۲۰۰۹ رابطه ی نزدیکی با یکدیگر ایجاد کرده اند . در آن زمان ، ما نخستین رسانه ای بود یم که اعلام کردیم ،‌ریاض از جنگ اسرائیل علیه ساکنین غزه حمایت مالی می کند [1] . در ماه نوامبر ۲۰۱۳ ، نیویورک تایمز گذارش داد ، شیمون پرز ، در نشست شورای امنیت خلیج شرکت داشته است [2] از ماه ژانویه ی ۲۰۱۴ ، اسرائیل و عربستان سعودی گفتگوهای محرمانه ای به مدت ۱۷ ماه در کشور ثالثی با یکدیگر داشته اند [3] . استرادفور گذارش داد ، در ۲۰۱۵ ، آنها سومالی لند که دولت بزرگ مشترک ‌آن دو بوده ، به وجود آوردند تا در جنگ یمن نظارت داشته باشند .

روابط سابق در خاور میانه ، در حال تغییر می باشد ، و این موضوع با خرید پدافند ضد هوایی اس -۴۰۰ توسط ترکیه ( عضو ناتو ) گواهی می شود

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] « La guerre israélienne est financée par l’Arabie saoudite », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 6 janvier 2009.

[2] « Shimon Peres s’est exprimé devant le Conseil de sécurité du Golfe, fin novembre », Réseau Voltaire, 3 décembre 2013.

[3] “گزارش ویژه : طرح های مخفی اسرائیل و عربستان سعودی”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 22 ژوئن 2015, www.voltairenet.org/article1...

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.