در ۱۱ ماه مه ۲۰۱۳ ، دو اتومبیل بمب گذاری شده ، در منطقه ی ریحانلی ترکیه ( مرز سوریه ) منفجر شدند ، و ۵۱ کشته و ۱۵۰ زخمی در اثر این انفجار به جای ماند . دولت ترکیه بلافاصله سوریه را متهم نمود .و از سوی آ ک پ ، در این شهر علیه پناهندگان سوری ، کشتار دست جمعی صورت گرفت .

سوریه پیوسته از دست داشتن در این حادثه سر باز زد ، اما اسناد ژاندارمری ترک از سوی هکرهای ردهک منتشر گردید که نشان می داد دولت ترکیه زیر پرچم دروغین این عملیات را انجام داده است .

پنج سال بعد از آن در تاریخ ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۸ ، دولت ترکیه شهروند ۳۴ ساله ی ترک را با نام یوسف نازیک به تلویزیون خواند ( در عکس فوق ) و نشان داد که او از سوی خدمات اطلاعاتی ترک ( ام آی تی ) در لاتاکیه ی سوریه ربوده شده است . این مرد اعلام کرد حادثه ی ریحانلی تحت نظارت وی به درخواست خدمات اطلاعات سری سوریه انجام شده است .

ردهک ، گروه مارکسیست - لنینیستی است که در سال ۱۹۹۰ به وجود آمده و فعالیت آن از سال ۲۰۱۲ بسیار چشم گیر بوده است . این هکرها سایت های ترک و اسرائیلی بسیاری را مورد حمله قرار داده اند و اسناد بسیاری را از آنها استخراج نموده اند . تا کنون تمام این اسناد منتشر شده ، واقعی می باشند و دولتمداران ترک را در برابر اخبار جعلی و متضادی که بیان کرده اند ، قرار داده است . زمانی که رد هک اسناد حادثه ی ریحانلی را منتشر نمود ، نخست وزیر وقت ، رجب طیب اردوغان ، آنها را به خیانت متهم کرد . وآنها را به صورت گروه تروریستی معرفی نمود ، و در دستگیری آنها کوشید .

رجب طیب اردوغان ، که از آن پس رئیس جمهور ترکیه می باشد ، در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۸ ، از سوی محافل بین الملل علیه عملیات ضد تروریستی در جمهوری عرب سوریه در ادلب اقدام کرده است . و در وال استریت ژورنال ، در تریبونی آزاد مقاله ای در این رابطه منتشر کرده [1]. بیانیه ی ( ام آی تی ) در ارتباط با حادثه ی ریحانلی ، دفاع از القاعده در ادلب می باشد و دولت سوریه را به اعمالی تروریستی متهم می کند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1«The World Must Stop Assad», by Recep Tayyip Erdoğan, Wall Street Journal (United States) , Voltaire Network, 11 September 2018.