Pisa ve Livorno arasındaki San Rossore Bölge Parkındaki doğal « koruma » sahasında kesilecek 937 ağacın ilk bölümü kesildi bile, diğerleri boyayla işaretlendi. Bu, ABD’nin anavatan dışında dünyadaki en büyük cephaneliği Camp Darby’nin altyapısına yönelik olarak topyekun yeniden düzenlemenin ilk « tali hasarı »dır [1]. Her ne kadar ABD komutanlığı kesilen ağaçlardan daha fazlasını dikme sözü verse de, doğal habitatları parçalayarak bir demiryolunun ve diğer altyapıların inşası geniş bir ekosistemi altüst edecektir.

Proje, Tombolo Garını (Pisa-Livorno hattı üzerinde) Navicelli Kanalını yeni bir metal döner köprü ile aşarak bir yükleme/boşaltma terminaline bağlayacak olan yeni bir ortak demiryolu diliminin inşasını öngörmektedir. Yaklaşık 20 metre yüksekliğindeki yükleme/boşaltma terminali, her biri 9 tane olmak üzere toplam 36 vagon alabilen 175 metre uzunluğunda dört hattan oluşacaktır.

Terminal büyük araçlarla mühimmat depolama sahasına (Ammunition Storage Area) bağlanacaktır. Silahlar, konteyner forkliftleriyle gelişlerinde vagonlardan araçlara, gidişlerinde ise araçlardan vagonlara aktarılacaktır. Terminal, Ferrovie di Stato’nun (İtalyan devlet demiryolları şirketi) normal hatları üzerinden üssü limana bağlamak üzere, günde iki demiryolu konvoyunun geçişine olanak verecektir.

Yeni uygulanmaya başlanan altyapının yeniden düzenlenmesi planı, Camp Darby üzerinden transit geçen silah miktarının artması sonucunda, Livorno Limanı ve Pisa Havaalanı arasındaki kanal ve yol bağlantısının yetersiz kalması sonucu gündeme gelmiştir. Camp Darby’nin 125 sığınağında, ABD tarafından kesintisiz olarak tedarik edilen, bir milyondan fazla top mermisi, uçak bombası ve füze ve binlerce tank, araç ve diğer askeri malzemeler depolanmaktadır (tahminlere göre).

Mart 2017’den beri devasa gemiler Livorno’ya uğrayarak, Suriye, Irak ve Yemen’deki savaşlarda ABD ve müttefik güçleri tarafından kullanılmak üzere, Ürdün’deki Akabe, Suudi Arabistan’daki Cidde ve diğer Ortadoğu limanlarına kesintisiz olarak taşınan silahları boşaltmakta ve yüklemektedir. Proje sorumluları projeyi « insan sağlığı ve kamu güvenliği » için stratejik olarak nitelerken, felakete yol açabilecek bir kazanın oluşma tehlikesini göz ardı edemeyiz. Bombalarla yüklü demiryolu konvoyunun tamamının patlamasına yol açabilecek bir sabotajı ya da terörist saldırıyı da. Planda « şüpheli vagonların », yani uzaktan kumandayla felaket anlamına gelen zincirleme tepkimeye yol açacak bir bombanın yerleştirilebilecek (örneğin bir konteynerin içerisine) vagonların denetlenmesi ve incelenmesi operasyonlarına yönelik ikinci bir terminalin gerçekleştirilmesinin öngörülmesi de bunu teyit ediyor.

Kurumlar bu durum karşısında ne yaptı? Yurttaşları ve bölgeyi koruma görevlerini üstlenmek yerine, Toskana Bölgesi, Pisa ve Livorno Belediyeleri ve Park yetkilileri, Camp Darby’nin gücünün arttırılmasını onaylamakla kalmadılar, bunun gerçekleşmesine katkı da verdiler. Son yıllarda gerçek ya da sözde (örneğin lüks deniz yapıları inşası) ekonomik gelişme projeleri –özellikle de Navicelli Kanalı ve Livorno limanının demiryolu bağlantıları– için gerçekleştirilen bayındırlık işleri, Camp Darby komutanlığının yıllardan beri talep ettiklerinin tamamen aynısıdır. Üssün en üst düzey temsilcisi Albay Berdy, son aylarda « Camp Darby ABD Üssünün yöre halkıyla bütünleşmesi »ni teşvik etmeye girişen Toskana Bölgesel Meclisi Giani (Pd); aynı tutumu fazlasıyla dile getiren Livorno Belediye Başkanı Nogarin (5 Yıldız Hareketi) ve Pisa Belediye Başkanı Conti (Lega) tarafından saygıdeğer bir şekilde karşılandı.

Çok partili mutabakat sayesinde artık Parkın ağaçları kesilebilir ve Camp Darby’nin bombaları topraklarımızda rahatça dolaşabilir.

Çeviri
Osman Soysal
Kaynak
Il Manifesto (İtalya)

[1« ABD’nin en büyük barut fıçısı İtalya’da », yazan Manlio Dinucci, Tercüme Osman Soysal, Il Manifesto (İtalya), Voltaire İletişim Ağı, 12 Eylül 2018.