Rusya Federasyonu, iki hafta içerisinde Suriye’ye S-300 hava savunma bataryaları ve bugün sadece Rus Ordusunda bulunan hava savunma komuta merkezleri için modern otomatik kontrol sistemleri teslim edecek.

S-300’lerin hangi model olduğu açıklanmadı. 2013’te Rusya Federasyonu Suriye’ye S-300-V4 füzeleri vermeyi taahhüt etmiş, ama İsrail’in hava üstünlüğünü tehlikeye düşürmemek için teslimat gerçekleştirilmemişti.

Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu şu açıklamayı yaptı: « Bu, özellikle Suriye hava savunma güçlerinin ve tesislerinin merkezi yönetimini, hava sahasının gözetlenmesini ve hızlı karar alma sürecini garantileyecektir. Daha da önemlisi, tüm Rus uçaklarının Suriye hava savunma imkanlarıyla belirlenmesi teminat altına alınacaktır ».

Bu karar, 17 Eylül 2018’de Lazkiye’de bir Rus İlyuşin İl-20 uçağının 15 mürettebatıyla birlikte İngiliz-Fransız-İsrail saldırısının sonrasında alınmıştır.

Suriye S-300’lere sahip olacak 17nci ülkedir.

300 km menzile sahip olan bu donanımlar, İngiliz, Fransız ve İsrail da dahil bir düşman hava kuvvetinin Akdeniz ya da bir komşu ülke üzerinden ülke hava sahasına girmesini ya da yaklaşmasını imkansız kılmaktadır.

Bunların Suriye’de hizmete sokulması, İsrail’in Ortadoğu’daki hava üstünlüğüne son vermektedir. Bundan beş yıl önce öngörülen S-300 teslimatının iptali, ABD’nin İsrail’in hava yeteneğini muhafaza etmek üzere yaptığı taleple gerçekleşmişti. Tabi ki bu veto hakkı geçerli değil. Oysa ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, açıkçası ABD’deki seçim kampanyası süresince Başkan Trump’ı korumak üzere, bu kararı « gerginliğin tırmandırılması » olarak nitelemiştir.

Şoygu Yahudi devletine açıkça göndermede bulunarak, « bu önlemlerin yürürlüğe sokulmasının “yanmış kafaları” soğutma ve askerlerimizi tehdit eden akıldışı faaliyetleri caydırma imkanı vereceğine ikna olmuş durumdayız. Aksi taktirde, mevcut duruma uygun bir yanıt vermeliyiz » diye açıklamada bulundu.

Çeviri
Osman Soysal