Suriye’de konuşlandırılan Rus askerlerinin güvenliğini arttırmak için, elektronik karıştırma (ECM) malzeme yüklü olduğu anlaşılan iki İL-76 MD ağır nakliye uçağı Pazartesi akşamı Lazkiye’deki Rus askeri üssüne indi. Salı akşamı, sekiz Su-30 SM ve Su-35 S avcı uçağının eskort ettiği altı adet başka İL-76 MD uçağı da Suriye’ye indi. Al-Masdar News, uçakların yüklerini boşaltırken çekilen ve Uralinform.ru tarafından gönderilen görüntüleri yayınladı.

İndirilen donanımın, R-330ZH Zhitel özel elektronik karıştırma sistemiyle birlikte Suriye’yi düşman radyo elektronik (EW-Electronic Warfare) sistemlerine karşı koruyacak olan 1RL257 Kraşuka-4 tipi olduğu anlaşılıyor. EW destek ve taarruzu ve radyo elektronik spektrumun tamamına ilişkin bilgilerin toplanmasını da içermektedir (RWR / ESM / de Elinta v.s.).

Bu elektronik karıştırma donanımları ve hava sahasının ve S-300 füze sistemlerinin idaresi Suriye Ordusuna ait olacak. Kraşuka-4 kompleksini oluşturan antenler, vericiler, analiz sunucuları ve hareket merkezi, esas olarak kara ya da AWACS (Airborne Warning and Control Systems), mürettebatlı keşif uçaklarına (İsraillilerin G550 Gulfstream’i, İngilizlerin Sentinel R1’i, ABD’lilerin P-8A Poseidon, E-8 Joint-Joint Surveillance Target Attack Radar System v.s.) ve aynı zamanda pilotsuz keşif uçakları (Sentetik Açılımlı Radar SAR donanımlı ABD’nin RQ-170 Sentinel, RQ-4 Global Hawk, MQ-1 Predator ve İsrail’in Heron, Eitan, Hermes 900 ) yüklenen radarların elektronik karıştırmasına yöneliktir.

Kraşuka-4 bunun dışında düşük yörüngeye yerleştirilen ABD’ye ait Lacrosse ya da Ony tipi uydu iletişimini de karıştırmakta, böylece nüfuz edilemez bir perde oluşturmaktadır. Taarruz uçakları ve onların radyo istasyonları ya da veri hatları da aynı şekilde kilitlenmiş olacaktır. Elektronik karıştırma aynı zamanda bu uçaklar tarafından fırlatılan füzelerin radar yönlendirmesini de ilgilendirmektedir. Etkin elektronik karıştırma uzaklığı (ECR – Electronic Combat Range) 150 ila 300 kilometre arasındadır.

R-330ZH Zhitel, başta GSM 1900 cep ve İnmarsat ve İridium tipi uydu telefonları olmak üzere iletişim şebekelerinin elektronik karıştırması için öngörülmüştür. Sistem 100 ila 2000 Mhz frekans aralığında çalışmaktadır. Kayıt dinleme donanımı şebeke abonelerinin coğrafi koordinatlarını hesaplamakta ve sinyal parametrelerini (SİGİNT) analiz etmektedir. Bu, sinyal yayıcı istasyona yönelik seçici elektronik karıştırmayı (ECM: Electronic Countermesure) mümkün kılmaktadır.

R 330ZH Zhitel aynı zamanda NAVSTAR (GPS) navigasyon ve taarruz imkanları (uçaklar, helikopterler, seyir füzeleri, güdümlü bombalar v.s.) ağındaki uydular arasındaki diyalogu (yayım, alım) da izleme yeteneğine sahiptir. Böylece düşman taarruz imkanları tarafından yayınlanan ya da alınan sinyallerin alımına yönelik de elektronik karıştırma yapabilir. Etkili menzili 20 ila 30 km olduğuna göre, geniş bir alana yayılan bir grup hedefi kapsayabilmesi için, ağ halinde çalışan birçok R-330ZH Zhitel elektronik karıştırma istasyonuna gereksinim vardır.

Rus Ordusu, bir tek Kraşuka-4 ya da R-330ZH Zhitel düzeneğinin yarattığı « görünmezlik kalkanı »na ilişkin ayrıntılar vermektedir. Kapsama alanı:
 Keşif uçaklarının radarlarına karşı 11 ila 19 km;
 Taarruz uçakları ve seyir füzeleri üzerinde bulunan algılama ve yönlendirme sistemlerine karşı 16 ila 41 km;
 Uydu algılamasına karşı 15 ila 25 km.

ABD’lilerin, İngilizlerin, Fransızların ve İsraillilerin elinde Suriye’nin Akdeniz kıyısının çevresini dolaşıp, Ürdün, İsrail, Irak ve Türkiye üzerinden Suriye topraklarının derinliklerine girme yeteneğine sahip seyir füzeleri bulunmaktadır. Böylece, eğer aşılamayacak bir savunma istiyorlarsa Rusların Suriye Ordusuna bu sistemlerden onlarcasını (4-5 elektronik karıştırma taburu) teslim etmesi gerekecektir.

Çeviri
Osman Soysal