Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil, 1 Ekim’de Beyrut yabancı ülke temsilcilerine yönelik bir toplantı düzenledi. Ordu subayları eşliğinde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun BM kürsüsünden yönelttiği suçlamaları yalanladı.

Netanyahu Hizbullah’ın, uluslararası Refik Hariri havalimanı yakınlarındaki Şii mahallesinde üç füze uyarlama ve fırlatma tesisi inşa ettiği iddiasında bulunmuştu.

Basil, önceden yeni bir saldırıyı meşrulaştırmaya yönelik İsrail suçlamalarına karşı uyanık olunması gerektiğini belirtti. Bu yılın başından beri İsrail’in 1 417 kez Lübnan’ın hava ve deniz sahasını ihlal ettiğine ve halen Güvenlik Konseyi’nin 28 kararına aykırı hareket ettiğine dikkat çekti.

Bakan misafirlerini iddia edilen yere götürüp, fırlatma rampalarının olmadığını yerinde tespit etmelerini sağladı. Tesislerden biri olan golf kulübü, buraya üye olan bazı diplomatlar tarafından yakından tanınıyordu ve burada herhangi bir gizli tesisin olmadığı biliniyordu.

ABD Büyükelçisi ne basın toplantısına, ne de sahada yapılan geziye katıldı.

Oyunu açığa çıkan İsrail Başbakanı Hizbullah’ın söz konusu mekanları temizlemek için üç günü (füze fırlatma borularını tıkamak da dahil?) olduğu için bu gezinin hiçbir şeyi kanıtlamadığını açıkladı.

İsrail Başbakanı Birleşmiş Milletlerde yaptığı aynı konuşmada Tahran’ın merkezinde İranlılara ait gizli bir nükleer malzeme deposunun varlığından söz etmişti. Sahada mevcut olan Batılı gazeteciler belirtilen adrese koşmuş ve bir halı yıkama fabrikasından başka bir şey bulamamıştı.

Çeviri
Osman Soysal