Fransa’da 200’e yakın polisin katıldığı geniş kapsamlı bir operasyon kapsamında 2 Ekim 2018’de, Ayetullah Hameney’in temsilcisi haline gelen, İmam Ruhullah Humeyni müridi Fransız-Cezayir vatandaşı Yahya Guasmi 10 arkadaşıyla birlikte tutuklandı.

Fransa’daki Şiilerin buluşma yeri olan Zehra Merkezi polis tarafından arandı ve ardından mühürlendi.

Eş zamanlı olarak İran ile bağlantılı birçok banka hesabı hükümet kararnamesiyle altı aylığına donduruldu [1].

Fransız polisi, İran İslam Cumhuriyetiyle, Paris’te 30 Haziran 2018’de Halkın Mücahitleri’nin düzenlediği toplantıya yönelik saldırı planını hazırlayanlar arasında bağ kurmaya çalışıyor. Aynı soruşturma kapsamında daha önce Brüksel’de Amir S ve eşi Nesime N. ve ve Almanya’da İranlı diplomat Esadullah Assadi tutuklanmıştı.

Halkın Mücahitleri, Suudi Arabistan ve ABD tarafından desteklenen bir Marksist örgüttür… Örgüt İran ve Irak’ta gerçekleştiren binlerce cinayeti üstlendi. Yakın zamana kadar Avrupa Birliği tarafından terörist örgüt olarak kabul ediliyordu.

Yahya Guasmi’nin Ayetullah Ali Hameney’i temsil faaliyetleri İran tarafından kimi zaman diplomatik kanallar üzerinden meşru yollarla finanse ediliyordu. Din adamı bununla ilgili olarak İç Güvenlik Genel Müdürlüğü’ne (DGSİ) düzenli olarak bilgi veriyordu.

Her ne kadar bizzat bir siyasi olmasa da Yahya Guasmi aynı zamanda, 2009 Avrupa Parlamentosu ve Fransa’daki 2012 seçimlerine özellikle mizahçı Dieudonné ve Sosyolog Alain Soral gibi adaylar çıkaran bir siyasal oluşum olan Anti-Siyonist Parti’nin de kurucusudur. Başbakan Manuel Valls (bugün Barselona İspanyol Belediye Başkanlığı adayı), üç kişiyi demokrasi düşmanı olarak değerlendiriyordu. Onların Fransa’dan uzaklaştırılması konusunu kişisel bir mesele haline getirmişti.

Zehra Merkezinin bir terör olayıyla bağlantılı olduğunu düşünmek biraz garip bir yaklaşım gibi görünüyor. Yahya Guasmi Ortadoğu’da saygın bir dini şahsiyettir. Yargı soruşturmasına bir başka gerekçe de neden olmuş olabilir: Fransız hükümeti Guasmi’yi, 26 Mayıs 2019’daki Avrupa seçimlerinde siyasi partisinin sunacağı yeni listenin İran tarafından finanse edilmesini örgütlemekle suçluyor.

Paris ve Tahran daha önce de 80’li yıllarda aralarında bir gizli savaş yürütmüşlerdi. O dönem Fransız Ordusu, Fransız seçmenlerin bilgisi olmaksızın İran’ı bombalıyordu. Benzer operasyonlara yeniden girişilmesi durumunda, İran’ın Yüce Rehberinin tutuklanması sorumsuz bir davranış olacaktır.

İran siyaset sahnesinde Cumhurbaşkanı Macron, mevkidaşı Hasan Ruhani ile iyi, Rehber Ali Hameney ile kötü ilişkiler içerisindedir.

Fransız İçişleri Bakanı Gérard Collomb, Yahya Guasmi’nin tutuklanmasından iki gün önce Cumhurbaşkanı Macron’a istifasını sundu. İstifası kabul edilmedi. Ancak yeniden istifasını sundu.

Çeviri
Osman Soysal

[1« La France dénonce le terrorisme iranien », Réseau Voltaire, 2 octobre 2018.