İran Hükümeti Zehra Merkezi olayında Fransa nezdinde girişimde bulundu [1]. Tahran’a göre Halkın Mücahitleri’nin 30 Eylül 2018’deki mitingine yönelik saldırı hazırlığı suçlaması, bir üçüncü ülkenin komplosunun ürünüdür.

Ülkesinin bu olaydaki her türlü sorumluluğunu reddeden İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi Fransa’yı masaya oturmaya ve her iki tarafın elindeki istihbaratları karşılaştırması çağrısında bulundu.

Paris, birkaç saat önce yakaladığı Ayetullah Ali Hameney’in temsilcisi ve Fransa’daki Şiilerin lideri Yahya Guasmi’yi derhal serbest bıraktı.

Fransa İçişleri Bakanlığı artık tutuklamadan değil ama sadece 12 « ev ziyareti »nden söz ediyor (ev araması). 3 Ekim itibariyle gözaltında sadece bir kişi kaldı.

2020 yılında Lyon Belediye Başkanlığı’na aday olabilmek için 2019 sonunda görevden ayrılacağını duyuran İçişleri Bakanı Gérard Collomb, önce polisin operasyonundan hemen önce, sonra bir ikinci kez İran’ın girişimleri sırasında. İstifası bu kez kabul edildi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Guasmi İsrail’i, İran’a zarar vermek amacıyla bu sahte terörist suçlamasını örgütlemekle suçladı. ,

Çeviri
Osman Soysal

[1Ayetullah Hameney’in Fransa’daki temsilcisi tutuklandı”, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 3 Ekim 2018.