در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸ ، حدود ساعت ۲۲ ، ( به وقت محلی ) ، هواپیمای توربو ای-ال ۲۰ نظامی روسی از اکران رادارها در دریای مدیترانه ناپدید شد ، این هواپیما ۳۵ کیلومتر از سواحل سوریه فاصله داشت . و با ۱۴ نفر در حال بازگشت به پایگاه حمیمیم بوده است .

این حادثه زمانی اتفاق افتاد که نبرد در این منطقه شدت گرفته بود . چهار هواپیمای اف-۱۶ اسرائیل ، از طریق آب های بین المللی در حال حمله به مرکز صنایع فنی لاذقیه بودند . پدافند ضد هوایی سوریه توانست بسیاری ازموشک های دشمن را نابود کند .

اسرائیل در حال نابود سازی کلیه ی مراکز تحقیقات علمی مرتبط با وسایل نظامی می باشد . که در ادامه ی سیاست کشتن دانشمندان غیر اسرائیلی خاور میانه ، در ایران و عراق دنبال می کند .

حمله ی اسرائیل با هواپیمای تورپدوی انگلستان همراه بوده .

ایالات متحده سوریه را متهم به انهدام هواپیمای روسی در این حوزه ی عملیاتی شد .

شکایت کرد که در این نبرد ،Auvergneدر عین حال سوریه از ناو فرانسوی
شرکت داشته . هر چند طبق معمول ، پاریس از این بابت اظهار بی اطلاعی نمود .

چندین ماهواره توانستند نبرد ۱۷ ماه سپتامبر رافیلم برداری و ضبط کنند .

هواپیمای الیوشین ای ال ـ ۲۰ روسیه دارای چهار موتور پروانه ای بوده که در حال نظارت بر نیروهای غربی منطقه و هواپیماهای بدون سرنشین عناصر جهادی به هنگام آغاز حملات بوده است .
مطالعات نشان داده که (۱) فرانسه چندین موشک به سمت سوریه شلیک کرده است (۲) ، و هواپیمای اسرائیلی در پشت هواپیمای روسی پنهان شد ، به صورتی که پدافند سوریه هواپیمای ای ال-۲۰ را هدف قرار دهد .

استفاده از هواپیمای یک کشور ثالث برای حفاظت از پدافند ضد هوایی دشمن ، یک عمل جنگی است . اسرائیل این کار را در برابر روسیه انجام داده است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian