Voltaire İletişim Ağı

Pentagon tahıl tarlalarını GDO’ya dönüştürme niyetinde

+

Science dergisi, DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) tarafından « Müttefik Böcekler » üzerinde gerçekleştirilen araştırmalarla ilgili bir inceleme yayınladı [1]. Pentagon’un böceklere olgunluk aşamasına gelmiş tahıl tarlalarını genler yerleştirme yeteneğine sahip virüslerin bulaştırma, yani normal bitkileri GDO’lu bitkilere dönüştürme niyetinde olduğu anlaşılıyor.

Max Planck Enstitüsü (Almanya) ve Montpellier Üniversitesi’ndeki (Fransa) araştırmacılara göre, bu teknik aynı zamanda virüsün yayılmasının nasıl durdurulacağı bilinmeksizin ekinlerin yok edilmesi için silah olarak da kullanılabilecektir.

Her hal ve karda virüs bulaştırılmış böcekler tarafından virüsün yayılması kontrol edilemeyecektir. Virüslerin zamanla gelişigüzel bir şekilde her yerdeki bitkileri dönüştürecektir.

Çeviri
Osman Soysal

[1] “Agricultural research, or a new bioweapon system?. Insect-delivered horizontal genetic alteration is concerning”, by R. G. Reeves, S. Voeneky, D. Caetano-Anollés, F. Beck, C. Boëte, Science, October 5, 2018.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.