Science dergisi, DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) tarafından « Müttefik Böcekler » üzerinde gerçekleştirilen araştırmalarla ilgili bir inceleme yayınladı [1]. Pentagon’un böceklere olgunluk aşamasına gelmiş tahıl tarlalarını genler yerleştirme yeteneğine sahip virüslerin bulaştırma, yani normal bitkileri GDO’lu bitkilere dönüştürme niyetinde olduğu anlaşılıyor.

Max Planck Enstitüsü (Almanya) ve Montpellier Üniversitesi’ndeki (Fransa) araştırmacılara göre, bu teknik aynı zamanda virüsün yayılmasının nasıl durdurulacağı bilinmeksizin ekinlerin yok edilmesi için silah olarak da kullanılabilecektir.

Her hal ve karda virüs bulaştırılmış böcekler tarafından virüsün yayılması kontrol edilemeyecektir. Virüslerin zamanla gelişigüzel bir şekilde her yerdeki bitkileri dönüştürecektir.

Çeviri
Osman Soysal

[1Agricultural research, or a new bioweapon system?. Insect-delivered horizontal genetic alteration is concerning”, by R. G. Reeves, S. Voeneky, D. Caetano-Anollés, F. Beck, C. Boëte, Science, October 5, 2018.