فدراسیون روسیه تا دو هفته ی دیگر پدافند ضد هوایی اس -۳۰۰ که دارای سیستم کنترل اتوماتیک مدرن می باشد در مراکز ضد هوایی سوریه قرار خواهد داد ، این پدافند ضد هوایی تنها در پایگاه ارتش روسیه در سوریه وجود دارد .

مشخصات مدل اس-۳۰۰ هنوز اعلام نشده . در ۲۰۱۳ ، فدراسیون روسیه به سوریه قول داده بود تا پدافند اس -۳۰۰ -و ۴
را تحویل دهد ، امابرای حفظ سلطه ی هوایی اسرائیل به درخواست ایالات متحده ،
این کار انجام نگرفت .

وزیر دفاع روسیه ، سرگيی شایگو ، اعلام کرد : این پدافند می تواند مرکزیت تمام پدافند نیروهای ضد هوایی و مراقبت های هوایی و در تصمیم گیری های سریع ،عمل کند . مهم تر اینکه ، شناسایی کلیه ی هواپیماهای روسی توسط پدافند ضد هوایی سوریه امکان پذیر خواهد شد .

این تصمیم در پی حمله ی انگلستان ـ فرانسه و اسرائیل در ۱۷ ماه سپتامبر ۲۰۱۸ در لذاقیه به هواپیمای نظامی ای-ال -۲۰ روسیه با ۱۵ سرنشین بوده است .

سوریه هفده امین کشوری است که مجهز به پدافند ضد هوایی اس -۳۰۰ می باشد .

موشک های این پدافند در طول ۳۰۰ کیلومتر عمل می کنند ، و نمی گذارند تا از طریق دریای مدیترانه و یا کشوری همسایه و هواپیماهای دشمن -که شامل هواپیماهای انگلستان - فرانسه و اسرائیل می باشند - وارد حریم هوایی سوریه شوند .

با بکار گیری این پدافند ضد هوایی ، سوریه به حاکمیت هوایی اسرائیل در خاور میانه پایان می دهد . تحویل این پدافند در پنج سال گذشته به درخواست ایالات متحده منتفی شد ، چرا که کیفیت نیروی هوایی اسرائیل را پایین می آورد . مشخصاََ این وتو امروزه دیگر عمل کرد خود را از دست داده است . هر چند مشاور امنیت ملی ایالات متحده جان بولتون این تصمیم روسیه را یک ٬٬ تهاجم ٬٬ عنوان کرد ، که به ظاهر برای محافظت از پرزیدنت ترامپ طی انتخابات درون مجلسی بوده است .

آقای شایگو در ادامه ی سخنان خود با اشاره به اسرائیل اعلام کرد : ما مطمئن هستیم که این تدابیر ٬٬ آتش بی تدبیری ها را ٬٬ خاموش خواهد کرد و نخواهد گذاشت تا عملیات بی معنایی که نظامیان ما را تهدید می کند ، صورت بگیرد . در غیر این صورت ما مطابق وضعیت کنونی به این تهدیدات پاسخ خواهیم داد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian