ولترشبکه

دیوان عدالت بین الملل :دولت فلسطین علیه ایالت متحده

+

دولت فلسطین ، در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۸ در برابر دیوان عدالت بین الملل ، دعوایی تعقیب علیه ایالات متحده را تقدیم کرد ( این دیوان هیئت داوری سازمان ملل می باشد ).

فلسطین از انتقال سفارت ایالات متحده به اورشلیم معترض است . و بر رای ۱۸۱ (۱۹۴۷ ) تکیه دارد ، که در اجلاس عمومی سازمان ملل تصویب گردید ، که طرح تقسیم فلسطین را در بر داشت [1] .

این رای تصریح می کند که شهر اورشلیم ، به مفهوم گسترده ی آن ، بخشی از دولت های مستقل یهودی و عرب می باشد . که این امر نشان Corpus separatum می دهد این شهر نمی تواند در وضعیت کنونی پایتخت هیچ یک از این دو دولت باشد.

از سوی دیگر ، همین دعوا در سال ۱۹۸۰ پیش آمد ،در دورانی که اسرائیل قانون اساسی خود را وضع کرده بود و اورشلیم را پایتخت خود می خواند . در این دوران شورای امنیت طبق رای ۴۷۶ خود تایید کرد ، این اعلامیه نقض آشکار کنوانسیون ژنو ، در ارتباط با اشخاص جابجا شده است . و در تماسی با تل آویو خواستار فسخ این قانون شد . از آنجاییکه اسرائیل از این دستور سر پیچی کرد ، شورای امنیت رای ۴۷۸ را تصویب نمود ، و از تمام کشور های عضو که در اورشلیم سفارت خود را مستقر نموده بودند، خواست تا این شهر را ترک کنند ، کشور بولیوی ، شیلی ، کلمبیا ، کوستا ریکا ، اکوادور ، گواتمالا ، هاییتی ، پاناما ، هلند ، جمهوری دومینیکن ، سالوادور ، اوروگوای ، و ونزوئلا ، بلافاصله اقدام به ترک این شهر نمودند .

این استدلال با دعواهای تعقیب فلسطین متفاوت است . زیرا مطابق با رای ۳۰۳ اجلاس عمومی سازمان ملل ، از آنجایی که اورشلیم از جایگاه مذهبی خاصی برخوردار است ، باید شهری بین المللی باشد و سازمان ملل اداره ی آن را در دست بگیرد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

اسناد پيوسته

 

[1] «Résolution 181 (II) de l’Assemblée générale des Nations Unies», UN General Assembly, Réseau Voltaire, 29 November 1947.

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.